BEOGRAD, Trku za preuzimanje smederevske Željezare sada vode tri svjetska proizvođača čelika.
Vlada Srbije je, bar u ovom trenutku, najbliža da sudbinu smederevske čeličane povjeri ukrajinskom partneru – kompaniji “Donjeck stil”.
Njihovi predstavnici već su obilazili pogone, razgovarali sa rukovodstvom i otpočeli pregovore o preuzimanju.
Tako bi Željezara, poslije “Ju-es stila”, mogla da dođe u ruke ukrajinskom magnatu Viktoru Nusenkisu. On je šesti najbogatiji čovjek ove zemlje, a osim čelikom, bavi se i eksploatacijom ruda i poljoprivredom.
– Pregovori su intenzivirani, a dogovor sa novim partnerom mogao bi da bude postignut u sljedećih nekoliko mjeseci – kažu za “Novosti” u Nemanjinoj 11. – Razgovori su, ipak, složeni, pa se u sljedećih mjesec dana ne mogu očekivati konačni rezultati.
Osim partnera iz Ukrajine, za investiranje u Željezaru vrlo je zainteresovana i jedna kineska kompanija. Kako je saopšteno iz kabineta potpredsjednika Jovana Krkobabića, u igri je, mada bez ozbiljnih šansi, i holding iz Luksemburga “Junajted grupa CA”.
Gazda ovog holdinga Igor Šamis navodno je spreman da uloži novac kroz svoju kompaniju, koju čine “Plzen stil” iz Češke i “Bumaš AD” iz Rusije. “Plzen stil” je nastao spajanjem nekadašnjih čeličana, koje su poslovale pod okriljem “Škode”.
U javnosti se, dosad, kao skoro izvjestan partner države u Željezari pominjao ukrajinski kralj čelika Rinat Ahmetov, vlasnik giganta “Metinvest”. Ova kompanija dio je njegove “CSM grupe” i spada među 20 najvećih svjetskih proizvođača čelika. Prihod “Metinvesta” u 2010. godini bio je 9,4 milijarde dolara, koje je “prekalilo” 130.000 radnika. Ipak, trenutno su male šanse da ova ukrajinska kompanija kupi nekadašnji “Ju-Es stil Srbija”.
Bogatstvo
Među 15 najbogatijih Ukrajinaca, čak 10 bavi se proizvodnjom i preradom čelika. Na “Forbsovoj” listi, Viktor Nusenkis zauzima 521. mjesto sa procjenjenim imetkom od 2,4 milijarde dolara. Njegovo ime često se vezuje i za Rusku pravoslavnu crkvu, jer važi za jednog od najuticajnijih ktitora. Novosti
Komentariši