Slijede smjene direktora u “Šumama Srpske”

BANJALUKA, Direktori šumskih gazdinstava koja su lani poslovala sa gubicima uskoro će biti smijenjeni sa funkcija, rekao je “Glasu Srpske” ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović.

Smjene
On je rekao da će svi direktori gazdinstava koja su na kraju 2011. godine iskazala gubitak biti smijenjeni, s tim da će možda “progledati kroz prste” direktorima gazdinstava u Kalinoviku i Loparama.
– Da li će njihovi direktori biti pošteđeni odlučićemo kada budemo donosili odluku i o ostalim gazdinstvima. S obzirom na to da se u ova dva gazdinstva radi o gubicima koji su donekle i opravdani, njima ćemo možda ostaviti dodatni rok za ispravke. Ostalima sigurno ne – naglasio je Milovanović.
“Glas Srpske” ranije je objavio izvještaj o poslovanju “Šuma RS” za 2011. godinu, po kojem su šumska gazdinstva “Jahorina” iz Pala, “Romanija” iz Sokoca i “Birač” iz Vlasenice prošlu godinu završila su sa gubitkom od oko šest miliona KM.
Šumsko gazdinstvo “Jahorina” ostvarilo je gubitak od 2,6 miliona maraka, gazdinstvo “Romanija” prošlu godinu je završilo u minusu od 1,6 miliona KM, dok je gubitak “Birča” iznosio 1,4 miliona KM.
Osim negativnog poslovanja ova gazdinstava su povukla i ogroman novac sa zajedničkog računa, odnosno računa onih gazdinstava koja dobro posluju.
– Ova gazdinstva su praktično nelikvidna. Osim što posluju sa gubicima, ona troše i novac koji nemaju. Tako je gazdinstvo “Birač” sa zajedničkog računa povuklo 3,5 miliona KM, “Jahorina” 3,6 miliona KM, a “Romanija” 4,6 miliona KM – ističe izvor iz “Šuma RS”.
Pored pomenutih gazdinstava, u izvještaju o poslovanju “Šuma RS” navodi se da su lani negativno poslovali i “Oštrelj-Drinić”, “Majevica” iz Lopara, “Zelengora” iz Kalinovika, te IRPC Banjaluka, ali su njihovi gubici nešto manji.
S druge strane, među “svijetlim primjerima” su gazdinstva “Sjemeć” iz Rogatice i “Ribnik”. Šumsko gazdinstvo “Vrbanja” iz Kotor Varoša lani je ostvarilo dobit od 7.966 KM.
Birač
– Šteta koju je rukovodstvo Šumskog gazdinstva “Birač” u Vlasenici, nestručnim i nesavjesnim poslovanjem, nanijelo toj firmi biće veoma teško otkloniti, a gazdinstvo ponovo podići – kaže šumarski inžinjer u “Birču” Samojko Palangetić, nekadašnji rukovodilac u tom gazdinstvu, koji je zbog iskazanog neslaganja sa poslovnim potezima rukovodstva gazdinstva, degradiran na poziciju mlađeg referenta.
– Radnje koje se kod nas dešavaju u “Birču” i koje su se javno mogle čuti poput, primjera radi, prepravke projekata, naduvavanja cijena usluga i malverzacija oko isporuka drvnih sortimenata, a čiji je krajnji efekat ogroman gubitak, ruše ovu firmu – tvrdi Palangetić.
Palangetiću je promijenjeno rješenje projektanta jer je odbio nalog v.d. direktora Igora Vukovića da u dva odjeljenja poveća cijene, koje bi u ukupnom iznosu troškova za jedno odjeljenje dale povećanje od 8.000 KM, a za drugo 10.000 KM.
– U “Birču” se neadekvatno koristi posječena drvna masa, pa se tu preklasiranjem iz klase u klasu, odnosno iz trupca u celulozu, stvaraju manji prihodi nego što bi trebalo. Ne koriste se strukovna znanja o eksploataciji nego se sijeku stabla s listom – kaže on.
Dodaje da je bukva kao vrsta na području milićke uprave zastupljena sa skoro 80 odsto u drvnoj zalihi i da ima posebne zahtjeve.
– Kada su Milići bili zasebno gazdinstvo sjekli smo maksimalno do 27.000 kubika godišnje i sa tim nivoom pozitivno poslovali i imali velike investicije. Sada se siječe 30.000 kubika, a gubici rastu – kaže Palangetić.
Palangetić je kao profesor radio tri i po godine u Šumarsko-tehničkoj školi u Vlasenici, gdje je predavao stručne predmete.
Kaže da je očekivao da će se iz te generacije postepeno u ŠG “Birač” zapošljavati završeni tehničari, da bi se firma kadrovski osvježila i podmladila.
– Ali je proradila neka škola u Živinicama, koju za dan završe, donesu diplomu i obično takve osobe prime u firmu, a onda se i unapređuju. Iz Šumarsko-tehničke škole u Vlasenici u “Birču” nije zaposlen nijedan tehničar – tvrdi Palangetić.
Vlada RS, poslije tematske sjednice o stanju u oblasti šumarstva u decembru prošle godine, dala je direktorima šumskih gazdinstava rok od šest mjeseci, a najduže godinu, da poprave poslovanje.
Višak radnika
Izvori “Glasa Srpske” bliski “Šumama RS” kažu da je u ovom preduzeću trenutno zaposleno 4.196 ljudi, te da je, prema procjenama, njih oko 1.000 višak.
Direktor Šumskog gazdinstva “Romanija” bez ovlašćenja uprave primio je 150 novih radnika.
Najviše zaposlenih, prema podacima iz izvještaja, ukupno 338 ima gazdinstvo “Romanija”, a slijede ga “Visočnik” sa 291, “Oštrelj” sa 276, “Gradiška” sa 261, “Gorica” sa 252, te “Ribnik” i “Prijedor” sa 244 odnosno 220 zaposlenih. Glas Srpske

Comments

Jedan komentar na na “Slijede smjene direktora u “Šumama Srpske””

  1. sumar Avatar
    sumar

    Trla baba lan, ukoliko i dodje do smjena, “smjenjeni” direktori ce dobiti unapredjenje u raznim agencijama i ministarstvima kao nagradu za uspjesan rad.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts