BANJALUKA, Ukoliko prođe novi zakon o nedopuštenom oglašavanju, potrošači u RS će biti u većoj mjeri zaštićeni u situacijama kada trgovci ili proizvođači plasiraju lažne informacije o proizvodima, a sporovi utvrđivanja reklamne obmane će po hitnom postupku biti procesuirani u nadležnim sudovima.
Naime, u usvojenom nacrtu pomenutog zakona firme bi ubuduće iz svojih reklamnih kampanja morale da izbace epitete poput, nerijetko korištenih, “najbolji” ili “najjeftiniji”, jer bi lako mogle doći u situaciju da ih moraju dokazivati pred sudom.
Dušanka Tegeltija, pomoćnik ministra trgovine i turizma RS, rekla je da zakon utvrđuje minimalna i objektivna mjerila na osnovu kojih će biti utvrđeno da se neka vrsta oglašavanja može smatrati nedopuštenom.
“Primjenom novih zakonskih odredaba biće zabranjeno neobjektivno upoređivanje jedne ili više karakteristika proizvoda ili usluga s konkurentom, ako ono stvara zabunu kod potrošača i ukoliko bi ono u budućnosti moglo dovesti do poistovjećivanja s proizvodom ili uslugom konkurenta”, objasnila je Tegeltija.
Ona je dodala da se ovim zakonom u suštini sprečava praksa upoređujućeg oglašavanja koja može dovesti konkurenciju u nepovoljniji položaj ili negativno uticati na izbor potrošača.
“Zakonskim rješenjima predviđeno je da oblast kontrole ne uključuje inspekcijske organe, dok bi se postupak vodio pred nadležnim privrednim sudovima i to po hitnom postupku. Sud bi u ovim slučajevima mogao da stopira emitovanje reklame, a tuženi bi u postupku morao da dokaže da je u pravu”, rekla je Tegeltija.
Ona je dodala da je zakona o nedopuštenom oglašavanju, između ostalog, dio obaveza u usklađivanju s evropskim o “obmanjujućem i upoređujućem” oglašavanju.
Nikola Gluhović, profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu, rekao je da je veoma važno staviti vjerodostojnost reklamne informacije u zakonske okvire.
“Stvaranjem zakonskih rješenja u oblasti oglašavanja biće smanjen veoma širok manevarski prostor koji kompanije prilikom reklamiranja kod nas imaju”, rekao je Gluhović.
On je dodao da firme kod reklamiranja zbog subjektivnog pristupa, dok šalju poruke prema kupcima i partnerima, moraju biti ograničene.
Gluhović je naglasio da je oglašavanje i reklamiranje u zapadnoevropskim zemljama odavno regulisano tako da zabranjuje superlativno reklamiranje proizvoda, dok su sankcionisane i reklame s negativnim konotacijama koje neutrališu efekte reklamiranja konkurentske firme. Nezavisne novine
Komentariši