CG: Plata upola manja od slovenačke

PODGORICA, Građani Crne Gore se po mjesečnim primanjima nalaze na šestom mjestu u odnosu na 12 država regiona i centralne Evrope.

Plata od 484 evra, koliko je iznosila na kraju 2011. godine, upola je manja od prosjeka u Sloveniji.
Najbolje zarade su u Sloveniji i iznose 976 evra, zatim Hrvatskoj 751 evro. Na trećem mjestu je Slovačka, gdje prosječna zarada iznosi 635 evra, pa Češka sa 547 evra i Mađarska sa 522 evra.
Na šestom mjestu je Crna Gora, a iza nje su Rumunija i Bugarska, koje su već pet godina članice Evropske unije.
Prosječna plata u BiH iznosi 417 evra, Srbiji 396 evra, a u Rumuniji 354 evra. Posljednja tri mjesta zauzimaju Albanija (352 evra), Bugarska (340) i Makedonija (274 evra), prenose agencije.

Inače, građani Hrvatske i Crne Gore u sve većem broju dolaze u Trebinje u kupovinu zbog nižih cijena prehrambenih proizvoda, tekstila, ali i akcizne robe i ugostiteljskih usluga.

Trebinjski trgovci ističu da je najviše posjetilaca iz Dubrovnika i Herceg Novog, ali da trguju i Kotorani i Nikšićani.

Kupuje se uglavnom povrće i voće na zelenoj pijaci, mesni proizvodi, ali i cigarete i kafa kao i druga akcizna roba na koju se ne vraća PDV. U second-hand trgovinama kažu da se znatno osjeti kada dođu kupci sa strane jer su cijene niske pa kupuju po više komada odjevnih predmeta.
Najveće prosječne penzije su u Sloveniji, gdje one dostižu 581 evro, zatim Češkoj 425 evra, a na trećoj poziciji je Slovačka sa 362 evra. Na četvrtom mjestu je Hrvatska, gdje je prosječna penzija 307 evra, a ispred Crne Gore na petom mjestu je Mađarska, gdje prosječno penzioneri dobijaju 296 evra. Crnoj Gori je prosječna penzija na kraju prošle godine iznosila 272 evra, a iza nje je Srbija sa 211 evra, a sve ostale države imaju primanja manja od 200 evra. U Bosni i Hercegovini iznosi 176 evra, Albaniji 175, Bugarskoj 170, Makedoniji 148, a najniže su u Rumuniji – svega 125 evra.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts