BANJALUKA, Obilne kišne padavine dobro su došle kada je riječ o suvoj zemlji, ali ne u ovakvom intenzitetu jer obaraju strne usjeve i ne dozvoljavaju da se skine trava, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Republike Srpske Vladimir Usorac.
“Ne dozvoljavaju da se završi obrada kukuruza, prije svega špricanje radi zaštite od korova. Onaj kukuruz koji je ranije posijan sada bi ga već trebalo prihranjivati, tako da imamo jednu dosta lošu situciju što ne možemo raditi od ove obilne kiše”, istakao je Usorac.
On je napomenuo da kiša iako je obilna još uvijek nije riješila pitanje suve zemlje na dubini, te da zbog toga još uvijek nema poplava zbog kiša koje su pale u regionu i Republici Srpskoj.
“Zemlja je suva u dubini i nema viška vlage što se tiče zemlje, ali je višak vlage u površinskom sloju i padavine su svakodnevne tako da se ne mogu raditi poslovi koji su pristigli. Travu je trebalo pokositi još prije 10 dana, a ona i dalje raste”, naveo je Usorac.
On je naglasio da je stanje i u povrtlarstvu loše, jer je uz kišu došlo i hladno vrijeme koje ne pogoduje povrću.
Usorac je dodao da su mnogi povrtlari pretrpjeli štetu iznoseći rasade na otvoreno, tako da je jedan dio već propao, dodajući da bi loši prinosi mogli uticati na cijenu povrća, ali da ne bi trebalo da utiču ostale hrane.
On je ocijenio da će žitarice u cijelom regionu biti loše, jer su na većim površinama već “polegle”, a time su slabijeg kvaliteta i umanjenog prinosa.
Prema njegovim riječima, da bi bile izbjegnute ogromne štete u poljoprivredi u narednih 10 dana bi bilo poželjno da ne bude padavina, kako bi bili završeni pristigli poslovi tretiranja kultura.
Predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos rekao je da bi brašno moglo da poskupi ukoliko poskupi pšenica, ali da bi cijene mogle biti ustaljene jer će uskoro žetva.
“Od žetve je moguće da cijena pšenice i padne 30 do 40 evra po toni i da cijena brašna krene na dole”, rekao je Kos i dodao da trenutno brašna tip 500 u veleprodaji košta 0,60 maraka, a da se cijena pšenice u Mađarskoj kreće od 210 do 220 evra po toni. Srna
Komentariši