Privremena obustava subvencija za stanove

BEOGRAD, Državni program subvencionisanja stambenih kredita biće privremeno obustavljen, kažu u Ministarstvu za prostorno planiranje Srbije.

Naime, u budžetu je za ove subvencije planirano 1,7 milijardi dinara i taj novac je gotovo potrošen. U Ministarstvu navode da je Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita, od ukupno 1.146 primljenih zahtjeva za subvencije u ovoj godini, odobrila 1.061, a već su realizovana 373 kredita.
Građani koji su podnijeli zahtjeve i dobili „zeleno svjetlo“ Korporacije nemaju razloga za brigu. U ovom trenutku, kažu za „Novosti“ u NKOSK, nema zahtjeva građana koji su na čekanju i neće biti osigurani.
– Takvih zahtjeva nema, jer opredjeljena sredstva za subvencionisanje stambenih kredita još nisu u potpunosti iscrpljena – kaže Jelena Juraković iz Nacionalne korporacije. – I ove godine zbog velikog interesovanja građana za ovakav vid kreditiranja, u narednom periodu sredstva će biti potrošena. S tim u vezi u narednom periodu Nacionalna korporacija planira da po usporenoj dinamici donosi odluke po primljenim zahtjevima, a sve u okviru Uredbom definisanih sredstava. Po eventualnoj izmjeni Uredbe i visine iznosa, Korporacija će bez odlaganja nastaviti sprovođenje Uredbe, tehnički i kadrovski smo spremni da obradimo sve podnijete zahtjeve u najkraćem roku.
Prosječna vrijednost kredita koji se osigurava kod NKOSK je oko 33.000 evra, navode u Korporaciji. Uglavnom su to manje ili srednje stambene jedinice od oko 50 kvadrata. Najveći broj nekretnina se i dalje prometuje u Beogradu.
Dok u Ministarstvu, Korporaciji i bankama kažu da je interesovanje za kupovinu kvadrata veliko, u agencijama za promet nekretnina tvrde da nikakvih bitnijih pomjeranja na tržištu zbog toga nema, niti je potražnja povećana.
– Subvencije idu uz određene uslove, tako da bitno ne utiču na tržište, jer su mahom namijenjene za kupovinu stanova u naselju „Stepa Stepanović“ na Voždovcu – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije „Alka“. – Činjenica je, takođe, da uz subvencije mogu da se kupe samo stanovi u novogradnji, a takvih je malo na tržištu. Ako već država želi da pomogne građanima da dođu do krova nad glavom, onda neka ih pusti da sami izaberu šta žele, stari ili novi stan. Nije korektno ni to što svake godine već u junu-julu budu potrošena planirana sredstva pa se onda čeka rebalans. Neka jednom država konačno odredi cifru koja je dovoljna, a ne da se proces subvencionisanja svake godine privremeno obustavlja.
Kako kaže suvlasnica „Alke“, sada su se konačno na tržištu pojavili i stari stanovi do 50 kvadrata i u užem gradskom jezgru Beograda i mogu da se kupe po cijeni od 1.800 evra za kvadratni metar. Pojavili su se kupci za kuće, čija cijena premašuje milion evra, na Dedinju, Senjaku i Vračaru. Sada banke finansiraju fazno i investitore koji grade stanove a kupili su firme u stečaju. Ali je prodajna cijena tih kvadrata, koji nisu odmakli od temelja, čak 2.500 evra.
Automobili
Nema više ni subvencionisanih auto-kredita koje je Vlada Srbije obezbjedila za kupovinu „fijata punto klasik“ proizvedenog u Kragujevcu. Kredit, bez učešća i sa fiksnom kamatom od 4,5 odsto iskoristilo je oko 20.000 građana. Ipak, i dalje važi subvencija države za program staro za novo od 1.000 evra. Potrebno je da kupac novog „punta“ preda reciklažnom centru vozilo koje je proizvedeno prije 1. januara 2000, a ono ne mora da bude ni registrovano ni u voznom stanju.
Energetska efikasnost
Program subvencija za poboljšanje energetske efikasnosti je već obustavljen jer je potrošeno svih 300 miliona dinara. Za samo dvije nedjelje građanima je odobreno više od 3.000 kredita i to najčešće za spoljnu izolaciju i zamjenu spoljne stolarije. Od milijardu dinara odobrenih za unapređenje energetske efikasnosti u objektima javne namjene, realizovana su 92 projekta. Za projekte u Vojvodini odobreno je 284,9 miliona dinara, u Beogradu 183,3 miliona dinara i 532,7 miliona u ostatku Srbije. Novosti

Pročitaj više:  Privrednici u Srbiji su protiv radnog vremena od pet sati, ali jedan bi ga uveo

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts