Italija ima prijedlog za finansiranje

RIM, Italija predlaže uvođenje “poluautomatskog mehanizma” kako bi se smanjila cijena zaduživanja država članica evrozone pogođenih krizom u odnosu na Njemačku.

“Zamisao je da se ove nedjelje raspravlja o mehanizmima koji bi se aktivirali poluautomatski kada se razlike u troškovima zaduživanja previše povećaju”, rekao je italijanski ministar za evropske poslove Enzo Moavero.
Ministri finansija evrozone sastaju se u četvrtak u Luksemburgu, a u petak će im se pridružiti njihove kolege iz ostalih članica EU-a.

Prinosi na italijanske desetogodišnje obveznice porasli su u ponedjeljak na 6,06 odsto, dok se njemačke prodaju po rekordno niskim kamatama.

Istovremeno, španske desetogodišnje obveznice prodaju se uz još više kamate – gotovo 7,3 odsto, a prag od 7 odsto prisilio je Irsku, Portugal i Grčku da zatraže međunarodnu pomoć.

Evropska centralna banka pomogla je prošle godine Španiji i Italiji otkupivši njihove obveznice i osiguravši bilion evra jeftinih zajmova bankama, koje su taj novac u velikoj mjeri iskoristile za kupovinu državnih obveznica.

Njemačka centralna banka obje je mjere nerado podržala jer strahuje od povećanja inflacije i ne vjeruje u brza rješenja.

“Poluautomatski” mehanizam ECB-a vjerovatno bi bio protivan odredbi u mandatu ECB-a koja zabranjuje direktno spašavanje država.

Druga opcija, automatska intervencija Evropskog mehanizma za stabilnost (ESM), stalnog kriznog fonda EU-a koji će zaživjeti u julu, takođe je neizvjesna jer sve njegove intervencije mora da odobri njemački parlament.

Ukoliko se proši kriza na Italiju i Španiju, ni Evropski mehanizam za stabilnost niti Međunarodni monetarni fond (MMF) neće imati dovoljno sredstava da ih spase, upozoravaju analitičari, prenose agencije.

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts