Danas počinje ključni samit bloka

BRISEL, Lideri EU spremaju se za samit u Briselu na kojem će se odlučivati sudbina evra.

Uoči samita u Briselu 28. i 29. juna njemački kancelar Angela Merkel razgovarala je dva sata sa francuskim predsjednikom Fransoa Olandom u Parizu.

Dva lidera ne slažu se o mogućem putu naprijed, jer se Njemačka protivi sjedinjavanju duga, dok Francuska insistira na potrebe veće integracije evrozone.

Merkelova je upozorila da “nema magične formule” za rješenje krize.

“Ja znam očekivanja i nade koje se polažu u ovaj samt, ali moram da ponovim da nema brzog niti jednostavnog rješenja sa kojim se vladina dužnička kriza može riješiti”, rekla je Merkelova u Berlinu prije razgovora u Parizu.

Merkelova je otputovala za Brisel ne dajući izjavu nakon sastanka sa Olandom, ali je istakla da je postignut “napredak” po pitanju sporazuma za rast i da se nada će evropski lideri usvojiti stimulativni paket od 162 milijarde dolara.

Oland, koji je postao predsjednik Francuske, igrajući na kartu protivljenja mjerama štednje, veliki je pristalica paketa za privredni rast.

Evropske institucije objelodanile su prijedloge o stvaranju evropskog ministarstva finansija, koje bi imalo ovlaštenja nad nacionalnim budžetima.

Ovaj 10-godišnji plan osmišljen je da jača evrozonu i spriječi krize u budućnosti, ali kritičari kažu da on neće riješiti aktuelne dužničke probleme.

Španski premijer Marijano Rahoj rekao je juče da njegova zemlja ne može da priuštu da se sama finansira na duži rok po važećim kamatnim stopama.

Obveznice vlade sa rokom otplate od 10 godina prodaju se sa kamatnom stopom od 6,8 odsto.

Nekoliko lidera EU želi da dugove pojedinačnih zemalja garantuje cijela evrozona, na primjer u formi obveznica izdatih na centralnom nivou.

Pročitaj više:  Bojić: Zakazale institucije BiH

Merkelova je, međutim, rekla parlamentu da su evro obveznice “pogrešan i kontraproduktivan put”. “Radimo na tome da razbijemo začarani krug nagomilavanja duga i kršenja propisa”, rekla je ona.

Ona je rekla, što je naišlo na veliko odobravanje prisutnih, da je od suštinske važnosti da ne treba obećavati ono što se ne može ispuniti. “Zajednička odgovornost može se dogoditi samo kada postoji dovoljna kontrola”, rekla je ona.

Ona je dodala da je jaka konkurencija uslov za održivi rast.

Oland vjeruje da evro obveznice treba da budu prioritet evrozone radi pomoći zemljama kao što su Italija i Španija da smanje troškove pozajmljivanja.

Merkelova insistira da prije nego se njemački poreski obveznici dodatno opterete, mora se krenuti ka stvaranju veće fiskalne, bankarske, pa čak, i političke unije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts