SARAJEVO, BiH je na raspolaganju nekoliko modaliteta za pomoć finansijskog sektora razvoju zemlje, ali je potrebno stvoriti uslove i ostvariti koordinaciju relevantih institucija kako bi oni bili i provodivi u praksi, jedna je od poruka okruglog stola “Finansijski sektor u funkciji razvoja” koji je održan u Sarajevu.
Prema riječima profesora Mirka Puljića, finansijski sektor može doprinijeti razvoju zemlje povećanom realizacijom investicionih projekata i povećanim zapošljavanjem.
“Modaliteti podrške razvoja realnog sektora su različiti, a jedan od njih je korištenje nepovučenih sredstava međunarodnih finansijskih organizacija”, rekao je Puljić, podsjećajući da se radi o skoro tri milijarde KM, zbog čijeg se nepovlačenja plaćaju i penali.
On je dodao da i velike kompanije u BiH raspolažu slobodnim finansijskim računima koje bi mogle staviti u funkciju finansiranja različitih projekata.
“Osim toga, tu su i slobodni viškovi sredstava u Centralnoj banci BiH, oko pola milijarde KM, ali za čije je stavljanje u funkciju razvoja realnog sektora potrebno promijeniti Zakon o Centralnoj banci”, istakao je Puljić.
Prema njegovim riječima, u poslovnim krugovima pominje se i mogućnost snižavanja kamata, što bi trebalo raditi u koordinaciji sa predstavnicima vlasti.
Na okruglom stolu direktorica Sektora Nove banke za upravljanje rizicima Darija Brkić-Smiljanić govorila je o bankarskom sektoru u funkciji realnog sektora, dok je predsjednik Nadzornog odbora Euroherc osiguranja Davor Martinović govorio o izjednačavanju uslova za funkcionisanje banaka i društava za osiguranje.
Razmatrana su i pitanja mogućnosti finansiranja realnog sektora putem emisije vrednosnih papira te iskustva penzionih reformi u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Okrugli sto “Finansijski sektor u funkciji razvoja” organizovali su konsultantska kuća za istraživačko-razvojne usluge “Revikon” iz Sarajeva i poslovni magazin “Prizma”.
Nakon završetka rada okruglog stola uslijediće ceremonija dodjele nagrada “Kristalna prizma” najuspješnijoj banci, društvu za osiguranje, mikrokreditnoj organizaciji te menadžerima iz tih oblasti. Srna
Komentariši