Život skuplji 30 odsto!

BEOGRAD, Svaki ulazak u trgovinu demantuje zvaničnu statistiku. Njihova računica pokazuje da su cijene hrane za godinu dana porasle u prosjeku za 5,5 odsto, ali budžeti većine porodica u Srbiji potvrđuju da su nam namirnice skuplje bar šest puta.

 

Za nedjeljne potrebe prošlog ljeta bilo nam je neophodno oko 9.000, a sada minimum 12.500 dinara.

Za proteklih 12 mjeseci nema proizvoda koji nije promjenio cijenu. Izuzetak je jedino hljeb “sava”, čija je cijena limitirana uredbom Vlade. Razlike u cijenama ove i prošle godine još više zastrašuju kada se zna da su tokom prvog ljetnjeg mjeseca prošle godine poskupjele sve vrsta mesa, voće i povrće, uvozni proizvodi, pa i ulje. Tada je cijena svinjskog mesa porasla od 23,77 odsto do 29,78 odsto, junetine od 8,45 do 17,64 odsto, a piletine od 17,74 odsto do 26,13 odsto.

Kilogram junećeg buta tokom prošlog ljeta bio je 550 do 650 dinara. Ovih dana mesari nude junetinu i po cijeni od 850 dinara. Za piletinu se prošle godine odvajalo oko 230 dinara, a sada je minimum 300 dinara. Cijena pilećeg filea premašila je 650 dinara. Teletina i dalje drži rekord, ali je ove godine skuplja i za 350 dinara. Kilogram staje od 1.000 do čak 1.600 dinara.

– Statistika je tačan zbir netačnih podataka – kaže ekonomista Dragovan Milićević. – Činjenica je da su cijene neuporedivo više nego što to pokazuje statistika. Na godišnjem nivou, prema procjenama pojedinih ekonomista, hrana je poskupjela više od 30 odsto. Koliko skače evro, toliko i cijene. I za normalan život u Srbiji mjesečno je porodicama potrebno barem 1.500 evra. Sve ispod je preživljavanje.

Sa jednom prosječnom platom od 40.000 dinara ne mogu da se podmire ni najosnovnije potrebe porodice. Domaćinstva sa primanjima ispod republičkog prosjeka, bukvalno su na ivici egzistencije. A takvih je dvije trećine.

Pročitaj više:  BiH izvozi banane, datule, grejpfrut i ananas

– Ne znam kako se neko snalazi sa jednom platom, jer u mojoj porodici svakog mjeseca stižu dvije zarade i jedva se “krpimo” – kaže Mira S., službenik iz Niša. – Dnevno nam je potrebno minimum 1.500 dinara. Samo za tri obroka. Prevoz i razne sitnice na koje potrošimo tokom dana ne mogu ni da računam. Ne razbacujemo se, ali često nam nekoliko dana do plate zafali neki dinar. O ljetovanju ne razmišljam, jer sam prošle godine odmor otplaćivala do februara. Kada djeca u septembru krenu u školu, moraćemo opet da se pozajmljujemo.

Upravo zbog paprenih cijena hrane i sveopšte besparice, promet u trgovinama je na godišnjem nivou pao za 30 odsto. Toliko su u prosjeku i porasle cijene osnovnih namirnica. U odnosu na juli 2011. godine svježe meso je skuplje za oko 33 odsto, jaja za 17 odsto, a sirevi za prosječnih 28 odsto.

Vruće i na pijaci
Povrće i voće na pijačnim tezgama skuplje je ovog ljeta i do 50 odsto. Polovinom jula paradajz plaćamo do 120, a prole godine je gornja cijena u istom periodu dostizala do 80 dinara. Paprika na tezgama i dalje “drži” jaku cijenu za ovo doba godine, kilogram je do 130, a prošlog jula za to povrće plaćali smo do 100 dinara. Cijena tikvica sada dostiže do 80, a prolog ljeta je bila upola niža. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts