Suša uništila usjeve i voće, stiže novi talas poskupljenja

BANJALUKA, Suša koja je pogodila Republiku Srpsku uništila je usjeve i voće, zbog čega nas očekuje novi talas poskupljenja, koja će najaviti više cijene hljeba i peciva, voća i povrća.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je “Glasu Srpske” da su ključni problem uništena polja kukuruza. Tropske temperature koje su zahvatile Srpsku, kaže on, uništile oko 70 odsto površine zasijane kukuruzom.
Kukuruz i pšenica
– Ako visoke temperature potraju još nekoliko dana, neće biti potrebe ni da ulazimo u njive. Zbog nedostatka kukuruza na tržištu poljoprivrednici će za ishranu stoke koristiti pšenicu, koja je ove godine dobro rodila, što će dovesti do nestašice pšenice i njenog poskupljenja – rekao je Usorac.
Trenutna cijena pšenice je između 400 i 420 maraka za tonu, ali se očekuje da ona skoči i na 1.000 KM za tonu.
– Zbog negativnog razvoja situacije u iduća dva do tri mjeseca cijena kilograma pšenice dostići će jednu marku. Prvi talas poskupljenja pšenice može se očekivati već idućih dana, kada će kilogram hljebnog žita koštati 50 feninga – rekao je Usorac.
Poskupljenje pšenice za sobom će povući i rast cijena brašna, što će donijeti i skuplji hljeb i ostale proizvode koji sadrže hljebno žito.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da se u idućih deset dana može očekivati skok cijena brašna za oko deset odsto.
– Očekivali smo da će poslije žetve cijena pšenice biti stabilna. Međutim, u roku od nekoliko dana tona pšenice u Mađarskoj je poskupjela za 22 evra i trenutno košta 232 evra. Ako bude nastavljen rast cijene pšenice, mlinari u RS će pratiti taj trend – rekao je Kos.
On je dodao da se zbog poremećaja na tržištu već krajem mjeseca može očekivati skok cijena brašna u svim zemljama u regionu. Trenutna cijena brašna u RS je 0,6 maraka bez PDV-a.
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić rekao je da zasad nema naznaka za poskupljenje hljeba, ali da to nije isključeno ukoliko dođe do najavljenog poskupljenja brašna. Trivić je naglasio da se cijena hljeba u Srpskoj kreće od 1,2 do 1,4 KM.
Voće i povrće
Suša nije opustošila samo njive zasijane žitaricama, već je glavobolje donijela i voćarima i povrtarima.
Božo Babić iz Gradiške kaže da mu je ove godine stradalo sve povrće koje je posijao.
– Imam oko četiri dunuma pod povrćem. Nadao sam se da ću ove godine nešto zaraditi, ali ću opet biti na gubitku, jer se zbog visokih temperatura sve suši. Sve mi je propalo, ne znam šta da radim – rekao je Babić.
Kaže da već petu godinu na svojim parcelama samo zbraja gubitke.
– Svake godine se zadužim, nadajući se da ću imati kvalitetno povrće, a na kraju imam samo osušene stabljike – rekao je Babić.
U semberskim voćnjacima zbog visokih temperatura i nedostatka padavina najviše su uništeni zasadi šljive i jabuke. Voćari se žale da će im rod ove godine biti smanjen za čak 90 odsto. Voćnjaci su stradali i u rano proljeće, kada su voćke procvjetale, ali ih je “ubio” mraz.
– Zbog pustih voćnjaka i njiva neizbježno je poskupljenje voća i povrća. Mogu se očekivati dva do tri puta više cijene – istakao je Usorac.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Miloš Todorović rekao je da će najavljena poskupljenja sniziti već nizak standard stanovnika RS.
– Rast cijena, koji se čini neizbježnim, samo će otežati borbu mnogih stanovnika za preživljavanje. Mnogi od njih i sada imaju primanja s kojima teško mogu da kupe osnovne životne namirnice – rekao je Todorović.
Prema njegovim riječima, Vlada RS bi trebalo da sa proizvođačima započne pregovore o zaštiti cijene osnovnih životnih namirnica i na taj način da ne dopusti nekontrolisana poskupljenja i udar na standard stanovništva.
Vojvodina i SAD
Vlada Vojvodine uputiće Vladi Srbije zahtjev da proglasi stanje elementarne nepogode zbog suše i visokih temperatura koje su ugrozile rod kukuruza, soje, suncokreta i šećerne repe.
U Sremu je čak 70 odsto zasada kukuruza u kritičnom stanju, a rod ove žitarice bi mogao biti smanjen i do 60 odsto.
Sa sušom se bore i najveći svjetski proizvođači žitarica. SAD su pogodile najviše temperature u posljednjih pola vijeka, koje su nanijele ogromnu štetu na poljima pod kukuruzom i sojom. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts