Veliki planovi razvoja energetike u Srbiji

BEOGRAD, Jedan od prioriteta Vlade Srbije će biti energetika.

Ulaganjima u tu oblast biće obezbjeđena energetska stabilnost zemlje, ali i posao za građane, prenosi RTS.
Iz ministarstva energetike najavljuje ubrzanje postojećih projekata i privlačenje novih investitora. Najavljena su ulaganja u termoelektrane, hidroelektrane i obnovljive izvore energije.

Manjak energije u cijeloj Evropi. Potrošnja energenata je sve veća i zimi i ljeti. Svake godine, samo potrošnja struje bilježi rast od pet odsto. U Srbiji, skoro tri decenije nije izgrađen nijedan kapitalni energetski objekat.

“Mogu da kažem da je za energetiku potrebno jedno veliko spremanje. To znači sa jedne strane investicije, otvaranje novih rudnih polja i pokretanje novih objekata, a sa druge strane poboljšati energetsku efikasnost. Sve sa ciljem da energije ima dovoljno i da imamo razumne cijene energije i energenata”, poručuje nova ministarka energetike Zorana Mihajlović.

Uz pomoć evropskih i japanskih kredita, EPS nastavlja obnovu termoelektrana Nikola Tesla, a u Kolubari otvara nove kopove. Strateški partner za Kolubaru B je italijanski Edison. Najveći posao, koji se finasira iz kineskog kredita je u Kostolcu. U toku je realizacija prve faze vrijedne 340 miliona dolara.

“Iz tog aranžmana nama je daleko važnija druga faza, a to je izgradnja novog energetskog bloka za koji smo potpisali predugovor i okvirni ugovorni sporazum. I na drugoj fazi trenutno radimo na usaglašavanju tehničkih i ekonomsko finansijskih specifikacija”, kaže direktor Termoelektrane i kopova “Kostolac” Dragan Jovanović.

On dodaje i će do jeseni najvjerovatnije biti spremni svi prijedlozi za potpisivanje pojedinačnih ugovora, a radovi na drugoj fazi u Kostolcu trebalo bi da se krenu 2014. godine.

Najavljeni su veliki projekti korišćenja obnovljive energije, a najviše iz vodnog potecijala. U planu je gradnja Đerdapa 3. Elektroprivreda Srbije je sa Italijanima ušla u posao izgradnje 10 malih hidroelektrana na Ibru, pet će na Moravi graditi sa Nijemcima, a sa Republikom Srpskom i nekoliko hidrocentrala na Drini.
“Od Zvornika do Bajine Bašte, na tom potezu, planirano je da se izgrade tri hidroelektrane. Dubravica, Dedare i Rogačica. Budući da je ovo najznačajniji dio hidroenergetskog potencijala rijeke Drine veliki broj kompanija iz svijeta je pokazao interes za strateško partnerstvo na realizaciji ovih projekata”, ističe direktorka Elektroprivrede Republike Srpske Branka Milekić.

Pročitaj više:  Rio Tinto zainteresovan za Srbiju

Gasovod Južni tok, čiji gradnju Rusi najavljuju za kraj godine, glavni je projekat energetske stabilnosti. Pored novih skladišta gasa, Srbijagas i NIS već rade i projekte gasnih centrala za proizvodnju struje. Resorno ministarstvo razmatra sve projekte.

“Naravno da ćemo nastaviti ono što je započeto, ali ćemo samo napraviti plan prioriteta investiranja. S obzirom da se nalazimo u energetskoj i ekonomskoj krizi, ne možemo se razbacivati. Svi investitori su dobrodošli, ali ćemo napraviti plan šta je Srbiji najpotrebnije”, naglašava ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović.

Uz pomoć Evrpopske unije, preduzeće Elektromreža gradi nove dalekovode. Od januara naredne godine, Srbija će otvariti tržište električne energije za velike potrošače. RTS

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts