BANJALUKA, Da stanovnici ni u vrijeme krize ne štede novac za kafanu pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS, prema kojima je promet u ugostiteljstvu u prvom polugodištu ove godine iznosio 51,9 miliona KM i veći je za 2,6 miliona maraka u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Zavoda, u drugom tromjesečju promet u ugostiteljskim objektima povećan je za 18,5 odsto u odnosu na prva tri mjeseca ove godine.
– Stanovnici RS za hranu i napitke u ugostiteljskim objektima za šest mjeseci ove godine izdvojili su 24,1 milion maraka, dok je samo na piće potrošeno više od 13 miliona maraka – podaci su Zavoda za statistiku RS.
Sekretar Udruženja trgovine, turizma i ugostiteljstvau Privrednoj komori RS Dragana Šobot rekla je daje povećanju prometa u ugostiteljskim objektima sigurno doprinijelo i to što je Srpsku u prvihšest mjeseci posjetio veliki broj turista.
Pored toga, naši stanovnici, uprkos krizi i nestašici novca, vole da se “opuste” i potrošenovac u kafani – rekla je Šobot.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da se uglavnom mladi u Srpskoj mogu vidjeti u ugostiteljskim objektima.
– Teško je objasniti otkud mladima novac, jer je većina njih nezaposlena. Njihovo mjesto sastajanja je kafana i tu uglavnom provede svoje dane – istakao je Petrović.
On je naglasio da se za kafanu uvijek nađe novca, dok se za druge stvari uglavnom nema.
– Većina roditelja danas štedi kako bi obezbijedila mladima da imaju novac za izlazak u grad. U Banjaluci se može vidjeti da su kafane svakim danom pretrpane i teško je i naći mjesto da se popije kafa. Slična situacija je i u ostalim opštinama u Srpskoj – rekao je Petrović.
Sekretar Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka Slavko Kojić rekao je da se, uprkos povećanju prometa, zatvara sve više ugostiteljskih objekata.
– Zbog krize, ali i velikih nameta, ugostitelji u današnje vrijeme teško preživljavaju. Ljudi se danas često odluče na otvaranje kafića, ali uglavnom je taj biznis kratkog vijeka – rekao je Kojić i dodao da zbog velike nezaposlenosti vlasnici ugostiteljskih objekata sve češće zapošljavaju ljude sa diplomama.
Smještaj
Prema podacima Zavoda za statistiku, ugostiteljski objekti su od smještaja u prvih šest mjeseci zaradili 12,5 miliona maraka, dok je od ostalih usluga zarada iznosila 2,1 milion maraka. Glas Srpske
Komentariši