BANJALUKA, Poslije ulaska Republike Srpske u gasni projekat “Južni tok” očekujemo buđenje i revitalizaciju industrijskih kapaciteta, a svaki novi domaći ili strani ulagač imaće na raspolaganju dostupan ekološki i energetski povoljan izvor.
Rekao je to “Glasu Srpske” vršilac dužnosti direktora preduzeća “Gas Res” Slobodan Puhalac.
– Gas, kao bazni energent i ekološki značajno prihvatljiviji, daće dodatnu stabilnost energetskom sistemu RS, ali i sigurnu mogućnost realizacije povoljnih finansijskih efekata na evropskom energetskom tržištu – rekao Puhalac.
Koji su zadaci pred RS poslije potpisivanja memoranduma sa ruskim “Gaspromom” o izgradnji gasovoda “Južni tok” kroz Srpsku?
PUHALAC: Potpisivanju memoranduma prethodile su brojne aktivnosti, uključujući političke kontakte predsjednika RS. Praksa i uslov “Gasproma” je saradnja i zaključivanje ugovora sa kompanijama u državnom vlasništvu. Vlada RS je donijela odgovarajuće odluke i zaključke kojima su trasirane obaveze nadležnih ministarstava, ali i novoformiranog privrednog društva “Gas Res”. Poslije potpisivanja memoranduma slijedi zaključenje sporazuma o koordinaciji aktivnosti na realizaciji dijela “Južni tok” između vlada Srbije i RS, s ciljem da se daju precizni zadaci gasnim kompanijama iz Srbije i Srpske. Činjenica je da je Srbija već poodmakla u izradi generalnog projekta sa ruskim partnerom i dala naloge za izradu prostorno-planske dokumentacije i implicirala buduće ozbiljne zadatke za RS. Početkom oktobra ove godine očekujemo da će se ova problematika naći na dnevnom redu zajedničke sjednice vlada Srbije i RS, te da će nove inicijative premijera Ivice Dačića za ubrzanje realizacije praktičnih zadataka biti u potpunosti prihvaćene. Prilikom potpisivanja memoranduma definisana je i obaveza zaključenja trojnog sporazuma RS, Srbije i “Gasproma”. Idući korak je osnivanje zajedničkog preduzeća “Gasproma” i “Gas Resa” u vlasničkom udjelu 60 naprema 40 odsto u korist Rusa.
Kakvu će sve korist ovaj projekat donijeti RS?
PUHALAC: Značaj projekta je višestruk. Očekujemo buđenje i revitalizaciju industrijskih kapaciteta, a svaki novi domaći ili strani ulagač imaće na raspolaganju dostupan ekološki i energetski povoljan izvor. Ne treba sumnjati da će “Gasprom”, kao većinski vlasnik i direktno zainteresovana strana za distribuciju korisnicima i za vlastitu potrošnju, voditi ispravnu cjenovnu politiku. BiH je već usvojila evropske propise koji obezbjeđuju konkurenciju i to je, uz rad entitetskih regulatornih tijela, garancija da će i stanovništvo imati direktne i indirektne koristi i sigurnost snabdijevanja.
Najavljena je gradnja dvije gasne elektrane u RS. Gdje će se one nalaziti, kada bi ti projekti mogli početi i kakav će biti njihov značaj za energetsku stabilnost RS?
PUHALAC: Konačne odluke o definisanju magistralnih pravaca i lokacija budućih gasnih elektrana biće utvrđene na osnovu bilansa navedenih u memorandumu i analize stručnjaka u zajedničkom preduzeću. Prijedlozi i inicijative stručnjaka “Gasproma” i “Srbijagasa” biće vodilja do konačnih rješenja. Ne prejudicirajući konačne odluke u prvi plan ipak izbija lokacija na području Banjaluke i principi kogeneracije. Druga lokacija biće određena na sličnim principima. S obzirom na to da se radi o tehnički i izvođački jednostavnijim rješenjima u izgradnji u odnosu na termoelektrane na ugalj ili hidroelektrane brzina realizacije biće usklađena sa realizacijom osnovnih trasa gasovoda “Južni tok”. Gas, kao bazni energent i ekološki značajno prihvatljiviji daće dodatnu stabilnost energetskom sistemu RS, ali i sigurnu mogućnost realizacije povoljnih finansijskih efekata na evropskom energetskom tržištu.
Ulazak u “Južni tok” podrazumijeva i izgradnju distributivne mreže. Kakva su zaduženja preduzeća “Gas Res” u ovom poslu?
PUHALAC: Izgradnja distributivne mreže je jedan od imperativa za realizaciju gasifikacije RS. Uz već dodijeljene koncesije za izgradnju distributivne mreže i upotrebu tečnog naftnog gasa koji se koristi u alternaciji s prirodnim gasom u toku je izrada studije, a potom i podnošenje zahtjeva za dodjelu koncesije za gasifikaciju većeg broja gradova i opština Srpske. Iza ovih aktivnosti po našim saznanjima su ozbiljni investitori i raspoloživa sredstva, a zadatak “Gas Resa” je praćenje i vremenska koordinacija.
Rokovi
Početak gradnje gasovoda “Južni tok” najavljen je za kraj godine. Može li se već govoriti kada bi prve količine gasa trebalo da stignu u RS?
PUHALAC: Rokovi su generalno određeni, a moramo imati u vidu da je aktivni i dominantni učesnik u ovim projektima “Gasprom” – svjetski lider u ovom području, sa potpunim pregledom situacije i složenosti osnovnog i manjih projekata. Suviše su iskusni da bi stvari prepustili slučaju, a moćni da odgovore na insinuacije i pritiske kojih će sigurno biti, ali samo u obliku pokušaja. Realizacija ovakvih projekata obično traje od tri do pet godina. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A tebe, Puhalac, iz zimskog sna.