BEOGRAD, Na stotinu evra zarađenih od kamate na štednju štediše u Srbiji od sada državi ostavljaju 15, a ne 10 evra.
Razlog je povećanje poreske stope na kapitalni dobitak sa 10 na 15 odsto, koja je na snazi od ovog oktobra. Štediše ljuti činjenica da se sada naplaćuje porez na dobit za period štednje kada su važile niže poreske stope. Upoređuju „njihov“ slučaj sa nepravedno naplaćenim višim iznosom poreza na dodatu vrijednost za struju koja je trošena kada je taj namet bio niži dva odsto.
– Porez na dobit koja se ostvaruje na devizne depozite, banke obračunavaju prilikom pripisa kamate ili njene isplate klijentu, tako što se iznos ostvarene kamate umanji za 15 odsto – objašnjavaju bankari. – Kada je riječ o dinarskim depozitima, na njih se porez na obračunava.
Zbog povećanja poreske stope kojom im se umanjuje još lani položena štednja u banakama, „Novostima“ su se javili čitaoci negodujući zbog trenutka od kada se nova stopa primjenjuje.
– Oročio sam evre prošle godine u nedjelji štednje želeći da u predstojećoj nedjelji štednje podignem kamatu – kaže ogorčeni štediša. – Sada ispada da sam za godinu dana, uprkos višoj kamatnoj stopi, zaradio manje od kamate zbog ovog poreza.
Banke, inače, prikazuju kamatnu stopu na deviznu štednju u ukupnom iznosu. Dakle, kada bi se na duži rok položio depozit od 1.000 evra, kamatna stopa bi bila oko pet odsto. Nakon godinu dana, banka na ovu štednju plaća 50 evra kamate. Potom se na tih 50 evra zaračunava 15 odsto poreza, što iznosi 7,5 evra koliko ide u državnu kasu. Štediša nosi kući kamatu od 42,5 odsto. To znači da efektivna kamatna stopa u ovom slučaju iznosi 4,25 odsto, a ne pet odsto. Novosti
Komentariši