BEOGRAD, Poskupljenje cigareta mnoge strastvene pušače u Srbiji natjeralo je da pređu na rezani duvan sa kojim je pakla, prema računici prodavaca, i trostruko jeftinija.
Duvan se na pijacama u Srbiji, zavisno od kvaliteta i jačine, može kupiti po cijeni od 1.200 do 4.000 dinara po kilogramu.
Prodavci i kupci, kojih je sve više, izračunali su da pakla, uz trošak za papiriće sa filterom, košta između 60 i 140 dinara.
Prodavci navode da prodaja dobro ide, a proizvođači duvana upozoravaju na postojanje crnog tržišta i ističu da cigarete koje su u legalnim tokovima, na koje se plaća PDV, moraju biti skuplje od duvana za motanje.
U međuvremenu su se pored klasične rizle za papiriće na tržištu, pojavili i papirići sa filterom koji se jednostavno pune, a za dvijesta komada “običnih” treba izdvojiti 200 dinara. Elegantnije, potpuno bijele i crne “presvlake” za cigarete su nešto skuplje, za 100, odnosno, 200 dinara.
Kilogram rezanog duvana dovoljan je za tri boksa, a kako kažu prodavci uz “mekše motanje” i za četiri.
Mašinica za ručno zavijanje koja košta između 300 i 800 dinara predstvalja jednokratni trošak, a pravljenje cigareta ovom “tehnologijom” traje, kako navode prodavci, manje od pola minuta.
Računica u koju se uključe troškovi za duvan i papiriće, potvrđuje da boks “uradi sam” cigareta staje od 500 do 1.500 dinara.
Predsjednik Grupacije proizvođača i prerađivača duvana pri Privrednoj komori Srbije Đorđe Radojčić ne dovodi u pitanje kvalitet duvana za motanje i ističe da, ako je proizveden u Srbiji, ne bi trebalo da se razlikuje od onoga koji se nalazi u cigaretama.
“U proizvodnji duvana u Srbiji se poštuje sva agrotehnika i dobra proizvođačka praksa. Kupci nemaju rizika da kupe loš duvan, ukoliko je proizveden u Srbiji”, naveo je Radojčić.
Radojčić je dodao da je najgore što dio duvana sa crnog tržišta završava i u susjednim držvama – Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
“Imamo čak i primjedbe da zbog toga što ne kontrolišemo adekvatno prodaju duvana generišmo crno tržište u drugim zemljama”, dodao je Radojčiću
Radojčić je, međutim, upozorio da na crnom tržištu završe mnogo ozbiljnije količine duvana nego što se pretpostavlja.
“Količine koje se kupuju na crno od proizvođača duvana su značajne i dostižu vjerovatno i stotine tona, što nije malo”, naveo je Radojčić.
Zbog toga, prema mišljenju Radojčića, najviše gubi država jer se izbjegava obaveza plaćanja poreza na dodatu vrijednost i akciza, a pomalo i fabrike cigareta jer se, bez sumnje, smanjuje njihovo tržište.
“Pravi se i loša usluga proizvođačima duvana”, ocijenio je Radojčić i dodao da se dešava da ljudi “potrče za velikim novcima”, ne ispoštuju ranije sklopljene ugovore i ugroze saradnju sa organizatorima proizvodnje.
Prema Radojčiću, “to će biti problem, posebno imajući u vidu da Srbija već uvozi duvan”. Tanjug
Komentariši