BANJALUKA, Nakon što im je premijer RS Aleksandar Džombić poručio da preuzmu odgovornost za poslovanje i izvrše dokapitalizaciju, umjesto što od Vlade ponovo traže pomoć, direktor Fabrike glinice “Birač“ Virginijus Vajega, odgovorio je danas da je „upravo zahvaljujući ulaganjima vlasnika preduzeća i velikom angažovanju Upravnog odbora i menadžmenta, te zalaganju radnika, sačuvan integritet i rad fabrike”.
Portal CAPITAL je prije nekoliko dana ekskluzivno objavio pismenu prepisku direktora Fabrike glinice Virginijus Vajege i premijera Aleksandra Džombića, u kojoj se od predsjednika Vlade traži se da ponovo lično interveniše u Vladi FBiH, da im BH Gas ne isključi gas zbog višemilionskih dugovanja.
Džombić je u neuobičajeno oštrom odgovoru izračunao u fening koliko je do sada građane RS koštala pomoć Fabrici Birač i poručio mu da rješenje za svoje probleme potraži na drugoj strani i da odgovornost za svoje poslovanje ne prenosi na druge.
Direktor Birča Virginijus Vajega danas je reagovao saopštenjem u kojoj navodi da kada je UBIG kupio većinski kapital, Fabrika imala prazne fondove i gomilu dugova. “Ukupan iznos dugova koji su nastali prije privatizacije iznosio je više od 80 miliona KM. Moralo je puno da se ulaže u održavanje opreme i objekata kako bi se pokrenula proizvodnja. U proteklih 10 godina investiciona ulaganja iznose 43,5 miliona KM, dok je naš poslovni partner, preduzeće „Energolinija“, uložio dodatno 25 miliona KM”, ističe direktor Birča u saopštenju.
Navode iz pisma premijera RS o desetinama miliona KM iz Budžeta RS koje su do sada date Fabrici, direktor komentariše samo jednom rečenicom „da je Vlada RS u proteklom periodu pokazala razumijevanje za probleme u kojima se našla Fabrika i donijela određene mjere s ciljem pomoći fabrici i radnicima”.
Grupacija „Birač“ danas je, kaže Vajega, došla u veoma tešku, skroz kritičnu situaciju, i zbog naglog smanjenja potražnje aluminijuma i glinice na tržištu kao posljedica svjetske ekonomske krize. Smanjena potražnja za aluminijumom i ovakav odnos cijena, doveli su do toga da su naši dugogodišnji poslovni partneri značajno „skresali“ narudžbe glinice i tako još više ugrozili poslovanje i finansijsku situaciju fabrike.
Borimo se da preživimo
“Bukvalno, svaki dan borimo se da preživimo, a jedna od aktivnosti u kojoj vidimo mogućnost opstanka fabrike jeste u projektu prelaska sa tečno-gasnog na čvrsto gorivo – ugalj. Nosilac ove investicije vrijedne 25 miliona KM, je naš poslovni partner, preduzeće „Energolinija“, koje grupaciju „Birač“ snabdijeva toplotnom energijom. Efekte ove investicije očekujemo u narednom periodu. Prelazak na čvrsto gorivo je, inače, i strateško rješenje za korišćenje domaćih raspoloživih resursa”, ističe direktor.
Koliki je značaj i posebnost rada Fabrike glinice „Birač“, navodi Vajega, da je u posljednjih osam i po godina, Fabrika glinice „Birač“ potrošila milijardu i sto miliona konvertibilnih maraka, te da od njenog rada direktno zavisi oko 6.000 ljudi samo u regiji Birač.
Ponovo se navodi da je „Birač“ “jedna od najvećih kompanija u RS i BiH, da svojim radom ostvaruje blizu 200 miliona konvertibilnih maraka izvoza godišnje, što u velikoj mjeri popravlja poziciju Republike Srpske i BiH u spoljnotrgovinskoj razmjeni koja je vrlo značajna za ekonomiju ove zemlje. Grupacija „Birač“, sa više od 1.000 radnika, je motor privrede i zapošljavanja ne samo u Zvorniku, nego i u cijeloj regiji. Ako se zna da je u privredi opštine Zvornik trenutno zaposleno oko 5.000 radnika, to znači da je „Birač“ poslodavac svakom petom radniku. U Zvorniku danas aktivno posao traži preko 5.000 lica. Samo sa novim ulaganjima i prije svega otvaranjem proizvodnih kapaciteta, oni se mogu nadati dobijanju zaposlenje, ističe se u saopštenju.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma koga blefiraju, svi u regiji znaju da postoji ==tal== izmedju vlade i njih, i svaki put kad im treba para oni stisnu prijete otkazom i stajanjem firme d bi vlada ubrizgala par miliona.Dobit biraô je preko 50 miliona godisnje a prikayuju gubitak,uzas
Prvo i prvo netačni su navodi da je Energolinija uložila 24miliona km.19.4miliona je energolinija dobila kredita oIRB.Energolinija je Gliničin pogon TEC.Oni su vlasništvo Glinice preneli i otvorili firmu Energolinija d.o.o.Čista laž samo pogon TECregistrovali na drugu firmu a do privatizacije pripadalo BIRAČU.