Energetika i agrar najveći potencijali

BANJALUKA, Neiskorišćeni industrijski kapaciteti i poljoprivredno zemljište glavni su investicioni potencijali na području grada Doboj, dok Trebinje raspolaže velikim neiskorišćenim resursima u elektroenergetskom i turističkom sektoru.

U gradskoj administraciji u Doboju kažu da već imaju spremne projekte za koje čekaju investitore.
– Tu su poslovna zona Rudanka, distibutivno-logistički centar Ševarlije, rekonstrukcija “Toplane”, ICT Park i revitalizacija preduzeća “Bosanka” – kazao je šef Odsjeka za strateško planiranje, razvojne projekte i investicije u Administrativnoj službi grada Doboj Siniša Ubiparipović.
On je istakao da je neiskorišćena i cijela stara industrijska zona sa proizvodnim pogonima preduzeća “Bosanka”, “Trudbenik”, “Niski napon”, “Modeks”, “Razvitak” i “Poljoremont”.
– Iako su ti pogoni zastarjeli moguće ih je revitalizovati uz mala ulaganja. Njihova lokacija i objekti predstavljaju značajan potencijal za razvoj preduzetništva – kazao je Ubiparipović.
Doboj raspolaže i sa više od 33.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, koje je slabo iskorišćeno i značajnim šumskim fondom. Grad leži na tri rijeke i mnoštvu manjih rječica i izvora koji zbog nezagađenosti lokaliteta predstavljaju potencijal za preradu vode.
Kako bi privukli što više investitora u gradskoj administraciji ističu da svakom od njih pomažu u pokretanju biznisa kroz povoljne cijene rente zemljišta i objekata i jednostavnu registraciju preduzeća. Osim toga formiran je poseban odsjek koji se bavi upravo podrškom investitorima kada dođe do realizacije investicije. Dodaju da Doboj ima i dovoljno kvalifikovanog kadra posebno kada je riječ o specifičnim zanimanjima u sektorima rudarstva, energetike, komunikacija, saobraćaja i logistike.
Kao najveće prepreke za privlačenje investicija u Administrativnoj službi grada Doboj navode komplikovane administrativne procedure, visoke takse i naknade i dug period za registraciju preduzeća. Iznos komunalnih taksi u Doboju kreće se između deset i 5.000 maraka u zavisnosti od vrste djelatnosti, administrativnih taksi od pet do 30 KM, a odobrenje za rad košta od 50 do 300 KM zavisno od djelatnosti i površine prostora.
Među investitorima koji su u proteklim godinama prepoznali potencijal Doboja najzvučnija imena su “EFT Group”, koja je koncesionar Rudnika lignita “Stanari” i investitor u novu termoelektranu u tom mjestu, “Carmeuse Group”, koji je pokrenuo proizvodnju kreča i “TechnorEnergy”, koji je zainteresovan za gradnju hidroelektrana na Bosni.
Razvoj Trebinja baziran je na potencijalima u hidroenergiji, turizmu i poljoprivredi. u gradskoj administrativnoj službi ističu da slivno područje Trebišnjice pruža mogućnost izgradnje više hidroelektrana pored postojeće četiri. Osim toga Trebinje posjeduje i povoljne uslove za proizvodnju solarne energije.
– Trebinje je udaljeno od mora 25 kilometara i sa najjačom koncentracijom toplote i sunca, blagim i vlažnim zimama pruža idealne mogućnosti za bavljenje poljoprivredom tokom čitave godine. Područje grada veoma je pogodno za razvoj vinogradarstva koje je u ekspanziji i poznato je po proizvodnji kvalitetnih vina – ističu u Administrativnoj službi grada Trebinja i dodaju da prirodne ljepote, bogata istorija i geografski položaj pružaju uslove za razvoj turizma.
Kada je riječ o industrijskim kapacitetima u Administrativnoj službi grada ističu da je završena poslovna zona Volujac 1 u kojoj se već nalazi pet preduzeća, a da je usvojen regulacioni plan za poslovnu zonu Volujac 2.
Pomoć grada investitorima ogleda se u stimulativnim kreditima za zapošljavanje i subvencionisanju kamate na kredite Investiciono-razvojne banke RS u iznosu od jedan odsto. Troškovi registracije preduzeća u Trebinju iznose od 80 do 300 KM u zavisnosti od vrste djelatnosti, a rok za dobijanje rješenja o registraciji je od jedan do tri dana. Registracija preduzeća se obavlja u Osnovnom sudu Trebinje, a troškovi registracije društva sa ograničenom odgovornošću kreću se od 4.000 do 4.500, dok je minimalni novčani iznos kapitala 2.000 KM.
U Administrativnoj službi grada kažu da je za privlačenje većeg broja investitora neophodno aktivnije promovisanje potencijala, adekvatnija priprema ljudskih resursa, ali i veći angažman dijaspore.
Projekat “Glasa Srpske”
Glavni cilj projekta “Ekonomska ponuda opština RS domaćim i stranim investitorima”, koji je pokrenuo “Glas Srpske”, jeste promocija ekonomskih potencijala opština u RS. Uzimajući u obzir da gradovi i opštine u RS imaju neiskorišćene industrijske kapacitete i resurse u poljoprivredi, šumarstvu, rudnim bogatstvima, elektroenergetici, turizmu i drugim oblastima cilj je da im kroz ovaj projekat pružimo priliku da potencijalnim investitorima prezentuju svoju ponudu.
Pored toga želimo i da zajednički ukažemo na prepreke sa kojima se investitori suočavaju prilikom dolaska u određenu lokalnu zajednicu u kojoj žele da investiraju, da bi one, uz podršku nadležnih institucija, bile uklonjene. Glas Srpske

Pročitaj više:  Sutra konsultacije sa nevladinim sektorom

 

Comments

Jedan komentar na na “Energetika i agrar najveći potencijali”

  1. dragan s. Avatar
    dragan s.

    Najlakše je pričati gluposti,Ova priča o resursima Doboja prirodnim i ekonomskim,zaista nema nikakvog smisla,i najveća je neistina što sam pročitao u poslednje vreme,ali s obzirom da dolazi od administracije Doboja ne čudi meŠto se tiče preduzeća,od Bosnakoopa,Trudbenika,Poljoremonta,Modeksa,Niskonaponske opreme,Zanatproma,TNNO Rudanka,naravno i Mesoprometa,dalje da i ne nabrajam sve je to uništeno od 1992 godine pa na ovamo.Na žalost onih koji su to uradili postoje ljudi koje služi pamćenje,a i pisani dokumenti o uništavanju istih u privatizaciji,O tom po tom.O ćemu ti čovječe sada prićaš kada su ispražnjene sve fabrike,kao što je recimo najsvježiji primjer Bosanke koja je prodata,a kupac je istu devastirao sjekući sve mašine prodao ih u staro gvoždje, izvukao uloženi kapital i sada ide na prodaju,kobajagi nekim turcima.Čovječe dobri da bi radila jedna fabrika za preradu voća i povrća prvo se mora stvoriti sirovinska baza,a to podrazumjeva,pitaj institucije u našem gradu a ima ih sam bog zna koliko,koje postoje za to a ništa ne rade.Dakle da je pameti ne bi se hvalili eftom u stanarima koja je dobila za tvoju informaciju koncesije na eksploataciju rudnog bogastva i VODE,To nisi znao je li tako?Takodje neznaš da je TehnoEnergi iz Norveške dobi koncesije na pet hidro elektrana i Elektro Doboj na dve od kojih je jednu uradio zainteresuj se gdje je pa otidji pogledaj i to čudo.Sve to je do sada trebalo davno biti uradjeno,ali na našu sreću nije i ako bog da i neće.Da ne obrazlažem zašto,možda nekom drugom prilikom zaiteresuj se pročitaj i bit će ti sve jasno.Na kraju o kakvoj vi to poljoprivredi govorite kada zemlju od jedne jedine nam zadruge pretvarate u industrijsku zonu.Sumanute ideje.Da ne zaboravim… pa nama je trebao da dodje u Doboj neki nižerazredni lokalni političar da nam kaže da imamo selo da imamo sve uslove za proizvodnju zdrave hrane i da to možemo izvoziti u Italiju. Ma samo damije znati gdje nadjoste tako pametnog vizionara,pa nam otkri toplu vodu.NO NIJE DO NJEGA, TO JE NAŠA SRAMOTA.Umjesto da ćutimo da sakrijemo svoje neznanje i glupost mi, odnosno vi se time hvalite.Ne kaže narod džaba ČEGA SE PAMETAN STIDI BUDALA SE TIME PONOSI.prilikom.Dalje,Energetika i Poljoprivreda isključuju jedno drugo na odredjenom geografskom položaju.Zašto?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts