VAŠINGTON, “Vašington post” upozorava da bi eventualna finansijska kriza u Japanu imala pogubne posljedice na ostatak svijeta.
List piše da je sve manje povjerenje u japansku ekonomiju, koja je treća po snazi u svijetu, odmah iza SAD i Kine.
List navodi da su jedan od indikatora koji izazivaju zabrinutost – japanska javna dugovanja, te obim bruto domaćeg proizvoda /BDP/, čime se mjeri koliko vlada duguje u odnosu na vrijednost ekonomije.
Što su veći ovi podaci, to je veća i šteta ukoliko japanska ekonomija propadne, a porastu kamate na dugovanja.
Međunarodni monetarni fond /MMF/ navodi da su japanska dugovanja najveća na svijetu – javna dugovanja iznose 229 odsto BDP-a. Poređenja radi, Grčka je druga po dugovanju sa 163 odsto.
Američki dnevnik ističe da je, za razliku od evropskih zemalja, Japan uspio da rukovodi svojim dugovanjima, jer su kamatne stope ispod jedan odsto.
Međutim, opasnost je to što će strani i unutrašnji investitori, koji su ulagali u dugovanja Japana, jednog dana shvatiti da je populacija sve starija i poreski prihodi manji, nakon čega bi mogli odlučiti da uložena sredstva ne vrijede onoliko koliko su oni mislili.
“Kao i u Evropi, finansijski sistem u Japanu mogao bi se suočiti sa talasom nesolventnosti, što bi izazvalo širu pojavu nepovjerenja”, navode ekonomski stručnjaci Piter Bun i Sajmon Džonson.
Prema pisanju lista, kriza u Japanu najvjerovatnije će se manifestovati padom povjerenja u nacionalnu valutu – jen.
Istovremeno, japanski državljani donijeće odluku da bilo kakvo sredstvo, vezano uz jen, nije vrijedno rizika, što dovodi do rasta kamatnih stopa, pogoršanja položaja bankarskog kapitala, osiguravajućih kompanija i penzijskih fondova, nakon čega se pojavljuje bojazan od nesolventnosti.
Američki list ističe da je to jedan od načina na koji bi kriza u Japanu mogla početi, ali da bi globalne posljedice bile – zastrašujuće.
Šok koji bi se osjetio širom svijeta ne bi pogodio samo brojne uvoznike japanskih proizvoda već i zemlje koje snabdijevaju brojne države sa hranom i sirovim materijalom.
SAD su veliki uvoznik i izvoznik u Japan, što znači da bi američka ekonomija bila posebno pogođena eventualnom krizom.
Međutim, najveći trgovinski partner Japana je (što bi dodatno moglo da oteža situaciju) Kina, koja se već suočava sa usporavanjem rasta ekonomije.
Pitanje je da li bi ta zemlja lako ili teško podnijela novonastalu krizu, što bi moglo da znači ogromnu razliku u sposobnosti svijeta da se oporavi od krize iz 2008. godine, zaključuje “Vašington post.
Komentariši