BEOGRAD, Interes slovenačkih investitora da ulažu u Srbiju nije u padu, u posljednje vrijeme je čak sve više zainteresovanih, izjavio je danas ambasador Slovenije u Beogradu Franc But.
Postoji sedam investicija koje će biti realizovane tokom ove ili u narednoj godini, među kojima su Gorenje, Peko, investicija u proizvodnju preparata za frizerske salone, Impol Sevojno, Tajfun Ris, rekao je on na sastanku slovenačkih i srpskih privrednika u Privrednoj komori Srbije.
Najavljujući da sljedeće nedjelje u zvaničnu posjetu Sloveniji dolaze premijer Ivica Dačić i ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, But je izrazio očekivanje da će tom prilikom biti postignuti konkretni dogovori.
Susreti privrednika, kao današnji u PKS, gdje je delegaciju Slovenije predstavljalo 16 preduzeća, dobra su prilika da se unaprijedi saradnja i razmotri mogućnost investicija u jednom ili drugom smjeru, istakao je on.
Direktor biroa PKS za regionalnu saradnju Milivoje Miletić rekao je da je Slovenija među prvim investitorima u Srbiji i da je do sada investirala oko 1,5 milijardu evra.
On je dodao da je robna razmjena dvije zemlje za devet mjeseci u padu u odnosu na lani ali da se očekuje da će taj trend biti poboljšan u narednom periodu.
Matej Rogelj iz Privredne komore Slovenije ukazao je da je spoljnotrgovinska razmjena Slovenije i Srbije lani dostigla milijardu evra i da je dobra vijest što su ove godine i prve ozbiljne investicije iz Srbije došle u Sloveniju.
Privreda Slovenije je isključivo izvozno orijentisana, istakao je Rogelj i dodao da ona izvozi dva puta više od Italije i pet puta više od Grčke i da je BDP time uspio da se lani održi u plusu.
“Slovenačka ekonomija je trenutno u drugom talasu krize, a polovina privrednika, onih izvozno orijentisanih, radi dobro, dok je druga polovina u velikim dugovima jer su njihove djelatnosti povezane sa investicija i građevinarstvom“, objasnio je on.
Govoreći o sektoru malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u Srbiji, Aleksandar Gračanac iz PKS je rekao da se taj sektor suočava sa atipičnom problematikom u odnosu na firme u EU.
U globalnom okruženju, koje odlikuju strukurne promjene i pojačan pritisak konkurencije, uloga sektora malih i srednjih preduzeća i preduzetništva postala je najvažnije pitanje održivog razvoja, obezbjeđenja zapošljavanja i investicija, kao i očuvanje socijalne kohezije, rekao je on.
Gračanac je dodao da se taj sektor u Srbiji suočava sa problemima nelikvidnosti, sive i crne ekonomije i da je neophodna veća institucionalna podrška države da bi se situacija popravila.
Privrednici Slovenije i Srbije, koji su očestvovali na skupu u PKS, saglasni su da je saradnju moguće unaprijediti u mnogobrojim sektorima, kao što su poljoprivreda, prehrana, metalska industrija… Tanjug
Komentariši