BANJALUKA, Ovogodišnji devetomjesečni finansijski gubici banjalučke “Elektrokrajine” u iznosu od 5,37 miliona KM u značajnoj mjeri su posljedica otpisa zateznih kamata predviđenih sklopljenim reprogramom dugova sa potrošačima, u skladu s odlukom Vlade RS.
Istakla je to Seka Kuzmanović, direktor “Elektrokrajine”, najvećeg distributivnog zavisnog preduzeća unutar holdinga “Elektroprivrede RS”, navodeći da je otpis kamata prouzrokovao tekući gubitak u iznosu od 2,5 miliona KM.
“Iako je ta kamata nastala u nekom proteklom periodu, ona se, po međunarodnim računovodstvenim standardima, otpisuje na teret redovnog poslovanja”, naglasila je Kuzmanovićeva.
Koliki su gubici iz redovnog poslovanja preduzeća i kakve rezultate očekujete na kraju godine?
KUZMANOVIĆ: Drugi dio gubitka do ukupnog iznosa od 5,37 miliona KM nastao je iz tekućeg poslovanja, s napomenom da je tokom ljetne sezone, od aprila do oktobra, važio niži tarifni stav cijene električne energije. U tom periodu preuzeli smo dva odsto više električne energije u odnosu na isti period 2011. i ostvarili nižu prosječnu cijenu. Sada, u periodu koji je započeo 1. oktobra na snazi je viša zimska tarifa, što će uticati i na povoljnije finansijske pokazatelje “Elektrokrajine” do kraja godine.
Da li je “Elektrokrajina” uspjela da smanji distributivne gubitke ispod 20 odsto?
KUZMANOVIĆ: Da, preduzeće je u prvih devet mjeseci ostvarilo distributivne gubitke od 18,87 odsto, što je niže nego na kraju prošle godine kada su iznosili 20,53 odsto. Na to je uticalo nekoliko faktora. “Elektrokrajina” sve ove godine iz vlastitih i kreditnih sredstava ulaže u sanaciju distributivne mreže, što direktno utiče na smanjenje distributivnih gubitaka. Primjena Akcionog plana za smanjenje distributivnih gubitaka nastao na bazi analize revizije učinka Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, koji je omogućio da se drugačije i znatno ozbiljnije pristupa kontroli mjernih mjesta i kupaca koji ne izmiruju svoje obaveze. Poboljšana je saradnja sa MUP-om RS i Tužilaštvom, što je doprinijelo da se suzbija nelegalno korištenje električne energije. Neke od mjera bile su i izmještanje mjernih mjesta van objekata potrošnje, te uvođenje daljinskog očitanja potrošnje, što je projekat koji je već obuhvatio 8.000 kupaca, te smo u fazi procesa zamjene brojila kod još 16.000 kupaca, uz dva kreditna aranžmana Evropske investicione banke, u projektu “Energija 4”.
Kakvi su planovi za smanjenje distributivnih gubitaka u najkritičnijim opštinama?
KUZMANOVIĆ: Upravo pripremamo dokumentaciju za objavu međunarodnog tendera za sanaciju distributivne mreže i uvođenja sistema daljinskog očitanja potrošnje električne energije u radnim jedinicima Prijedor, Mrkonjić Grad i Laktaši, za šta će biti obezbijeđena kreditna sredstva u iznosu od 20 miliona KM. Sprovođenjem tog projekta smanjićemo distributivne gubitke u te tri opštine gdje je taj problem bio naizraženiji, uz mogućnost podizanja procenta naplate isporučene električne energije.
Da li ste zadovoljni naplatom isporučene struje?
KUZMANOVIĆ: Indeks naplate električne energije iznosi 105 i obuhvata kako redovnu naplatu, tako i naplatu potraživanja iz ranijeg perioda, odnosno četiri sprovedena ciklusa. Uvođenje reprograma za izmirenje duga za utrošenu električnu energiju omogućilo je da se veći dio kupaca vrati u ustaljenu kolotečinu plaćanja tekuće potrošnje i rata starog duga. Postoji, nažalost, i manji dio kupaca koji ne izmiruje svoje obaveze ni poslije reprograma, te smo prinuđeni da ih isključujemo sa mreže dok ne izmire dug.
Značajan dug za neplaćenu struju imaju javne institucije i državna preduzeća. Kako to rješavate?
KUZMANOVIĆ: Sa njima imamo stalne kontakte i pokušaje da se taj dug, takođe, riješi putem reprograma. Prošle godine smo sklopili ugovore o reprogramu sa medicinskim ustanovama, dok su nam kao problem ostali vodovodi. Upravo smo dobili pravosnažnu sudsku presudu protiv prijedorskog “Vodovoda” na iznos duga za neplaćenu električnu energiju u iznosu od 4.300.856 KM i po osnovu kamata od 3.637.835 KM. Uprava “Elektrokrajine” će se u vezi s tim obratiti “Vodovodu” i gradu Prijedoru, kako bismo vidjeli na koji način će se ispoštovati ta sudska presuda.
Inače, većina dugovanja, što je konstatovala i Glavna služba za reviziju RS, nastala je prije 2006, da bi se u zadnjih šest godina postepeno zaustavljao trend rasta dugovanja, povećavao procenat naplate i snižavao procenat distributivnih gubitaka. To smo postigli upornim i konstantnim radom, idući korak po korak, jer je nemoguće očekivati da se preko noći isprave svi nedostaci koji su se gomilali do 2006. godine. Unapređujući sistem postepeno dolazimo do sve povoljnije situacije, i ovdje, naravno, nećemo stati.
O platama će odlučiti ERS
Vlada RS u 2013. godini planira mjere budžetske štednje kroz smanjenje plata službenicima javne uprave. Da li će “Elektrokrajina”, kao većinski državno preduzeće, slijediti taj primjer?
KUZMANOVIĆ: “Elektrokrajina” je zavisno preduzeće unutar Mješovitog holdinga “Elektroprivrede RS” (ERS) i ukoliko bude takvih inicijativa o njima će se odlučivati u razgovorima između Uprave ERS i Vlade RS. Mi u “Elektrokrajini” ćemo se, naravno, ponašati u skladu sa dogovorom unutar matičnog preduzeća. Nezavisne novine
Komentariši