BiH ne prijeti hipotekarna kriza

BANJALUKA,  Hipotekarna kriza koja je potresla SAD i odrazila se na evrozonu ne prijeti BiH, iako dominiraju banke u stranom vlasništvu, rekao je predsjednik Udruženja banaka BiH Ranko Labović.

“Volio bih kada bismo bili toliko povezani sa SAD, pa da se to odrazi i na nas, jer bi u tom slučaju i razvoj BiH pratio Ameriku”, izjavio je Labović i dodao da su krediti uvijek bili podsticaj razvoja.

Komentarišući prijedlog MMF-a o ujedinjavanju entitetskih agencija za bankarstvo, Labović je rekao da Udruženje banaka BiH smatra da je objedinjavanje supervizije potrebno, ali da je to prije svega političko pitanje.

“S obzirom da je većina banaka u BiH koje drže 90 odsto aktive produžena ruka Evropske unije, postoje određeni zahtjevi njihovih centrala za usaglašavanje supervizije, odnosno za njeno objedinjavanje na državnom nivou. Međutim, to ne znači da entitetske agencije za bankarstvo moraju prestati s radom”, istakao je Labović.

On je dodao da je bilo prijedloga da supervizija bude pri Centralnoj banci BiH, da se formira posebna agencija koja bi se bavila tim poslom, ili da se u toj agenciji objedini kontrola i ostalih finansijskih institucija poput osiguravajućih društava i mikrokreditnih organizacija.

Govoreći o tendenciji ukrupnjavanja u bankarskom sektoru, Labović je rekao da su u BiH 2000. godine poslovale 73 banke i da su mnogi stručnjaci i političari smatrali da je potrebno da se broj banaka smanji.

“Danas u BiH postoje 32 banke od kojih je deset pod stečajem ili su još neprivatizovane, a 22 su aktivne. Sve dok postoji ekonomska i finansijska opravdanost, dobro je da postoje i manje banke. S druge strane, ukrupnjavanje se ne dešava samo u BiH, to je trend u svijetu koji se prenosi na domaće tržište”, naveo je Labović za današnji broj “Fokusa”.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts