Građani BiH u bankama štede 4,8 milijardi KM

BANJALUKA – U depozitnim institucijama BiH zaključno sa septembrom ove godine nalazi se 13,6 milijardi KM depozita od čega je vrijednost štednje građana na kraju septembra iznosila 4,8 milijardi KM.Štednja je već sada za 700 miliona KM, odnosno 17 odsto, premašila iznos sa kraja prošle godine, navode u Agenciji za osiguranje depozita BiH, prema kojima to predstavlja vidan povratak izgubljenog povjerenja građana u bankarski sistem.
Josip Nevjestić, direktor Agencije, ističe da je za trend rasta ukupnih depozita i štednje velikim dijelom zaslužan kvalitetan rad banaka, efikasnost entitetskih agencija za bankarstvo uz aktivnosti Centralne banke BiH i podršku Agencije za osiguranje depozita.
Prema podacima Centralne banke BiH, vrijednost štednje se od 2000. godine uvećala oko šest puta.
“Stabilnost valute i cijena su sigurno među najvažnijim faktorima koji opredjeljuju ljude na štednju, a stabilnost domaće valute je rezultirala i većom stopom rasta štednje u domaćoj valuti”, kazao je Ljubiša Vladušić, viceguverner Centralne banke.
Odnos štednje u domaćoj i stranoj valuti se sve više mijenja u korist konvertibilne marke, ali, iako ima bržu stopu rasta, njeno učešće iznosi svega jednu trećinu.
Ekonomisti kažu da se građani za štednju opredjeljuju zbog nemogućnosti da s ograničenim finansijskim sredstvima ulažu u veće projekte.
Vladušić ocjenjuje da podaci o depozitima i kreditima stanovništvu upućuju na zaključak da je stanovništvo u velikoj mjeri samo sebe kreditiralo, jer je omjer štednje i kredita jednak. On smatra da bi marketinško promovisanje štednje i stimulacija kamate na štedne uloge trebalo da bude aktivnija, što bi dodatno ohrabrilo pojedinca da se opredijeli za taj vid ulaganja.
Praksa pokazuje da banke sve više potenciraju sve zanimljivije i primamljivije modele štednje. Banjalučka Hypo Alpe Adria Bank, kao poseban proizvod i veoma popularan kod građana, je uvela oročenu štednju na sedam ili 18 mjeseci čija je prednost dosta visoka i fiksna kamatna stopa, i do šest odsto, dok visina kamatne stope zavisi od uloženog iznosa i valute koja se štedi.
Iz sarajevske ProCredit Bank kao jednu od najzanimljivijih usluga ističu štedni plan, koji ostavlja mogućnost klijentima da izaberu redovan mjesečni iznos koji će polagati na štedni račun. Minimalan iznos koji je mjesečno moguće staviti na račun štednog plana je deset KM, dok građani mogu polagati i veće iznose u zavisnosti od svojih mogućnosti. Jedna od pogodnosti štednog plana je kamata koja na godišnjem nivou iznosi tri odsto. Banjalučka NLB Razvojna banka među svojim uslugama nudi štednju po viđenju, oročenu štednju, rentnu i kumulativnu štednju. Kod kumulativne štednje ove banke je moguće vršiti njeno oročenje na godinu dana, a klijent njenu uplatu može vršiti bilo kada i u bilo koje vrijeme.Izvor: Nezavisne N.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts