“Mona” gradi fabriku u Srpskoj

BANJALUKA, Nakon “Hemofarma”, Telekoma Srpske i “Delte”, srbijanske kompanije, među kojima je i poznata modna kuća “Mona”, nastavljaju ulaganje u Republiku Srpsku.
Direktor “Mone”, Đorđe Momirović, kaže da je jedan od njihovih planova otvaranje proizvodnog pogona u Srpskoj koji bi zapošljavao oko 300 radnika i da su u tom smislu već učinjeni neki potezi.
Inače, direktna strana ulaganja Srbije u RS i BiH u posljednjih 13 godina prešla su milijardu i petsto miliona maraka. Najveća investicija jeste kupovina državnog kapitala u Telekomu Srpske za milijardu i 263 miliona maraka. Slijede “Hemofarm” sa 33 miliona maraka i Komercijalna banka a.d. Banja Luka sa 19 miliona maraka.
Srbijanski investitori najviše su ulagali u proizvodnju, bankarstvo i trgovinu, pa je Srbija tako postala najveći strani ulagač u Republici Srpskoj. Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, Srbija je tokom ove godine u BiH uvezla proizvoda u vrijednosti milijardu i 16 miliona maraka što je svrstava na treće mjesto, poslije Slovenije i Hrvatske. Srbijanski ministar zadužen za Nacionalno-investicioni plan, Dragan Đilas, kaže da je još jedna u nizu uspješno realizovanih ideja bila i otvaranje avio-linije Beograd – Banja Luka.
– Žao mi je što u odnosima između Republike Srpske i Srbije privredno-ekonomski momenat nije bio istaknutiji prethodnih godina, jer bismo danas bili u mnogo boljoj situaciji. Više kompanija iz Srbije ulagalo bi u RS, a to je najbolji način našeg povezivanja. Nadam se da ćemo i u oblasti elektroprivrede i pirvatnih biznisa prepoznati zajednički interes povezivanja – kaže Đilas i ističe da su Republika Srpska i BiH veliko tržište za proizvode srbijanskih firmi.
– Republika Srpska je krenula ozbiljnim putem napretka kada je Milorad Dodik postao premijer, jer je on unio u politiku poslovno razmišljanje. U Vladi Srbije takođe učestvuje dosta ljudi iz biznisa. Ne kažem da politikom treba da se bave samo poslovni ljudi, već mislim da je vrlo dobro da imamo kombinaciju onih koji su veoma dugo u politici i onih koji su uspješni u poslovnom svijetu – navodi Đilas.
Izvoz robe iz Srpske u Srbiju, za sada, bilježi nešto skromnije rezultate. Prema podacima Privredne komore RS ove godine izvezeno je robe u vrijednosti 205 miliona maraka pa je pokrivenost uvoza izvozom oko 32 odsto. Privrednici, međutim, očekuju da će obim razmjene biti sve bolji, jer postoje neograničene mogućnosti za saradnju. izvor: Fokus

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts