BANJALUKA, U BiH za dva dana počinje primjena Sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) koji otvara nove mogućnosti i šanse za domaće proizvođače, rekla je direktor Regionalne privredne komore Banjaluka Dragica Ristić prije početka seminara pod nazivom “Konkurencija i državna pomoć u okviru CEFTA sporazuma”.
Ona je rekla da je cilj seminara da se privrednici, ali i oni koji su obavezni da stvore ambijent za privređivanje, upoznaju o onome što ih primjenom CEFTE očekuje.
“U skladu sa mogućnostima koje Svjetska trgovinska organizacija, CEFTA i pravila o konkurenciji dozvoljavaju, moramo regulisati i pružiti državnu pomoć onim granama u kojima je to moguće”, objasnila je Ristićeva.
Ona je naglasila da se državna pomoć odnosi na subvencije, smanjivanje kamata za određene sektore i obezbjeđenje garantih fondova, da bi se u onoj grani za koju se smatra da ima neujednačen ekonomski razvoj podigao opšti standard stanovništva, ispunili uslovi i pružila podrška privrednicima.
“Treba pojačati napore da se iskoriste raspoloživi fondovi na nivou države i da se pruži maksimalna podrška na način na koji Sporazum dozvoljava”, poručila je Ristićeva.
Ona je naglasila da su se BiH i druge potpisnice sporazuma CEFTA obavezela da do maja 2010. godine usklade svoje politike i ograniče državnu pomoć.
“Ovaj period treba iskoristiti da se pruži maksimalna podrška domaćoj proizvodnji, kokurentnost podigne na viši nivo, kao i da se osmisli pristup u kreiranju zakonskih rješenja kada je riječ o državnoj pomoći, te da se iskoriste sve mogućnosti koje pruža CEFTA”, istakla je Ristićeva.
Vođa tima “Podrška za konkurenciju i državnu pomoć u BiH” Hajnrih Helcler naglasio je da je CEFTA posebno važna za zemlje koje još nisu članice EU, a koje su zainteresovane za članstvo i koje treba da usklade svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom EU.
“CEFTA je na snazi za sve članice koje su ratifikovale ovaj sporazum, što znači da je od sada pa nadalje za sve te zemlje kreiran Ugovor o slobodnoj trgovini koji zamjenjuje 32 bilatelarna sporazuma o slobodnoj trgovini”, objasnio je Helcler.
On je istakao da će se Sporazumom kreirati zona slobodne trgovine za zemlje Balkana i da će se na taj način one koje nisu članice EU približiti EU.
“BiH ima usvojen Zakon o konkurenciji, ali je obavezna da usvoji i zakon o državnoj pomoći”, dodao je Helcler.
On je rekao da CEFTA ima direktne veze sa državnom pomoći i da je BiH obavezna da do maja 2010. godine usvoji zakon o konkurenciji i da uspostavi tijelo koje će biti nadležno za provođenje takvog zakona.
“To je važno za kreiranje tržišne ekonomije koja će biti pod uticajem državne pomoći i to je važan korak BiH prema EU”, naglasio je Helcler.
Prema njegovim riječima, privrednici BiH ne bi trebalo da se boje CEFTA jer se ovaj sporazum odnosi samo na trgovinu, a ne i na proizvodnju i tiče se odnosa između zemalja potpisnica Sporazuma.
“Sporazum olakšava uvoz i izvoz, jer će carine biti smanjene ili čak uklonjene, a biće lakše i administrativno posmatrajući, jer to će biti zona slobodne trgovine i ništa neće ići izvan okvira pravila Svjetske trgovinske organizacije koja su veoma blaga”, rekao je Helcler.
Komentariši