EBRD: Ima monopola u Srbiji

BEOGRAD, Poslovno okruženje u Srbiji poboljšano je, ali pojedine kompanije imaju monopol na tržištu, ocjenili su u Beogradu stručnjaci Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Na predstavljanju “Tranzicionog izveštaja” te banke za 2007. godinu, rečeno je da Komisija za zaštitu konkurencije još nema dovoljan uticaj zbog ograničenih sredstava kojima raspolaže.

Ekonomija i dalje nastavlja snažan rast uprkos odsustvu značajnih reformi u protekloj godini, ali, kako su istakli predstavnici EBRD-a, pred vlastima Srbije  leže veliki makroekonomski izazovi, kao što je budžetski deficit od 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Taj deficit, kako se navodi, može još porasti, zbog snažnog rasta plata u javnom sektoru i ispunjavanja obećanja datih tokom izborne kampanje.

Predstavnik EBRD-a Piter Sanfi ocjenio je da srednjoročno i dugoročno gledano Srbija ima veliki potencijal za brz rast i snažno privlačenje stranih investicija, iako su ekonomske reforme u proteklih godinu dana bile nešto usporene.

Prema njegovim riječima, ključni izazovi koji očekuju Srbiju jesu restrukturiranje i privatizacija preduzeća, poboljšanje poslovne klime i približavanje standardima Evropske unije.

Sanfi je istakao i da uprkos napretku, Srbija još zaostaje za mnogim zemljama u tranziciji, tako da nema vremena za gubljenje u sprovođenju ekonomskih reformi.

Kako je navedeno u izveštaju EBRD-a, u protekloj godini privatizacija u Srbiji bila je usporena i rok za njeno okončanje je produžen, tako da predstoji privatizacija još više od 1.000 kompanija putem aukcije i 77 putem tendera.

Država i dalje ima probleme sa velikim javnim preduzećima, od kojih neka još primaju subvencije i njihovo restrukturiranje i privatizacija moraju biti ubrzani.

U izveštaju EBRD-a Srbija je za napredak u tranziciji dobila prosječnu ocjenu 2,7 i zajedno sa Bosnom i Hercegovinom (BiH) ima najnižu ocjenu u regionu.

Prema navodima izveštaja koji prati napredak 29 zemalja u tranziciji, najbolju ocjenu dobila je Hrvatska, koja je sa 3,6 poena nadmašila Rumuniju i Bugarsku, ocjenjene sa 3,5 i 3,4, Makedonija je između 3,1 i 3,2, Albanija ima oko tri poena, a Crna Gora je dobila 2,8 poena.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts