KENTAKI, Na američkom Univerzitetu Kentaki istraživači su proizveli miša otpornog na kancer – ovaj zahvat napravljen je na osnovu otkrića profesora radijacijske medicine na Britanskom koledžu medicine Viveka Rangnekara i istraživača koji su u prostati našli gen koji suzbija tumor nazvan “Par-4”.
Istraživači su otkrili da gen “Par-4” ubija ćelije raka, ali ne i normalne ćelije. Postoji vrlo malo molekula koji se bore protiv kancerogenih ćelija, što daje mogućnost za potencijalne terapeutske primjene.
U Rangnekarovoj studiji kod miševa koji su rođeni sa ovim genom ne razvijaju se tumori. Miševi normalno rastu i nemaju defekata.
“Originalno smo otkrili `Par-4` u prostati, ali to nije ograničeno samo na prostatu. Gen je izražen u svakom tipu ćelija, uključujući, naravno, i kancerogene ćelije prostate”, kaže Rangnekar.
Da unaprijedi istraživanje potencijalne terapeutske koristi gena, Rangnekarov tim je unio ovaj gen u jaje miša. Onda je njime oplođena surogat majka. Sljedeće generacije miševa su dalje imale ovaj gen.
Implikacije na ljudima mogle bi biti da se, transplantacijom koštane srži “Par-4”, molekuli potencijalno iskoriste za borbu protiv kancera kod pacijenata bez toksičnih i štetnih sporednih efekata hemoterpije i radijacijske terapije.
Rangnekar kaže da je potrebno još mnogo rada prije nego što se ovo istraživanje bude moglo primijeniti na ljude, ali se slaže s tim da je to sljedeći logični korak.
“Ako imate u porodici pacijenta s kancerom, kao ja, onda znate da možete vidjeti bol kroz koju prolaze ovi pacijenti. Pa ako, ne samo da možete tretirati kancer, nego takođe i ne nanijeti štetu pacijentu – onda je to veliki prodor To je ono što se dešava sa eksperimentalnim životinjama i to je izvanredno”, kaže Rangnekar.
Ovo naučno dostignuće objavljeno je u žurnalu “Istraživanje kancera”.
Komentariši