BANJALUKA, Pred poslanicima Narodne skupštine RS danas će se naći Nacrt zakona o rezervnom penzijskom fondu RS koji bi omogućio ekonomsku stabilnost sistema obaveznog penzijskog osiguranja ili generacijske solidarnosti, koji je jedan od tri zacrtana stuba budućeg penzionog sistema RS, kaže za “Fokus” Božana Šljivar, predsjednica Radne grupe koja radi na ovoj reformi.
– To je zakon koji reguliše način upravljanja akcijama iz portfelja Fonda PIO koje je dobio tokom procesa privatizacije državnog kapitala. Radi se o potpuno novom pristupu koji se naslanja na rješenja Slovenije i Hrvatske koja su se pokazala kao vrlo uspješna. Dakle, formiraju se dva posebna pravna lica – rezervni fond i društvo za njegovo upravljanje, dok se vlasništvo nad akcijama ne mijenja – kaže Šljivarova, i napominje da će ovaj fond najviše koristiti sadašnjim penzionerima, jer će omogućiti nesmetanu isplatu penzija.
Drugi zamišljeni stub penzionog sistema RS jeste obavezno osiguranje, a treći dobrovoljni penzioni fond, čiji će se Nacrt zakona, kako kaže Šljivarova, pred poslanicima naći najvjerovatnije u januaru.
– Sada postoji samo radna verzija. On u sebi ima još nekih neriješenih dilema, kao što su odgovori na pitanja koju vrstu poreskih olakšica obezbijediti onima koji uplaćuju sredstva u ovaj fond, što je vrlo osjetljivo fiskalno pitanje. Međutim, nadamo se da će uskoro sve biti usaglašeno – kaže Šljivarova.
Najteži dio reforme, kaže ona, jeste onaj koji se odnosi na ispitivanje uslova na uvođenje drugog stuba budućeg penzionog sistema, odnosno obavezno životno osiguranje.
– Utvrdili smo da Republici Srpskoj nedostaje model za projektovanje penzijskog sistema. Upravo zbog toga, radimo na njegovom kreiranju, što je neophodno prije nego što se uvede treći stub sistema – kaže Božana Šljivar.
Predsjednik Udruženja penzionera RS, Rade Rakulj, kaže da penzionere niko ništa nije pitao kada se krenulo u reformu sistema, što je neprihvatljivo. Tri stuba koja se pominju nisu, kaže, nikakva novina, već ideja koju je Svjetska banka predložila prije 20 godina. Takav sistem, kaže Rakulj, pokazao se neuspješnim u zemljama tranzicije, jer nemaju dovoljno kapaciteta da ga provedu. Postojeći sistem generacijske solidarnosti, dodaje on treba mijenjati, ali na drugačiji način.
– Sistem zasnovan na generacijskoj solidarnosti neće ostati jedini, kao što nije ostao nigdje u svijetu jer, pored njega, postoji i drugi stub, odnosno životno osiguranje i dobrovoljno izdvajanje, kao treći dio. Mi smo davno predlagali da se u RS kao obavezni uvedu prvi i treći stub, a da se drugi ostavi kao dobrovoljan, Jer, ne možete ljudima narediti da izdvajaju velika sredstva za osiguranje, ako to nemaju – kaže Rakulj.
Direktor Fonda PIO RS, Zoran Mastilo, ističe da Radna grupa penzionog sustema reformu vodi u dobrom smjeru, ali da je proces složen, pa bi njegove pozitivne rezultate mogle da osjete tek buduće generacije. I on je saglasan da bi osnova budućeg sistema trebalo da bude prvi i treći stub, uz manje izmjene.
– Na primjer, parametri u prvom slučaju, o kojima bi se u budućnosti moglo razgovarati, jesu starost potrebna za penziju, godine staža i slično. Ali, prvi stub, odnosno obavezno osiguranje, mora ostati osnova sistema. Nasuprot njemu, iza trećeg stuba, odnosno dobrovoljnog fonda, treba da stoji Centralna banka BiH, to jest Ministarstvo finansija RS, kao garant postojanja – kaže Mastilo.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši