Legalizacija bespravnih objekata do polovine godine

BANJALUKA – Odluka o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata na području grada Banjaluka, koji su izgrađeni do okončanja aerofotogrametrijskog snimanja, odnosno do 18. juna 2004. godine, stupila je na snagu prvog dana 2008. godine.
Prema nezvaničnim podacima, u Banjaluci ima između 15.000 i 20.000 nelegalno izgrađenih objekata.
U Zakonu o prostornom uređenju RS definisana su dva načina na koja se mogu legalizovati objekti – trajna legalizacija u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom i privremena legalizacija za objekte koji ne spadaju u kategoriju trajnog zadržavanja.
U Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS pozdravljaju odluku banjalučkih vlasti te upozoravaju da legalizacije uskoro neće ni biti.
“U toku je javna rasprava o Nacrtu zakona o prostornom uređenju i građenju koji uopšte ne tretira pojam ‘legalizacija’. Dakle, prema ovom zakonu, svi objekti koji budu izgrađeni bez potrebne dokumentacije neće se legalizovati, nego odmah rušiti”, kazala je Gorjana Rosić, portparol Ministarstva. Ona je precizirala da će ovaj zakon biti upućen u proceduru u aprilu i da će graditelji, ipak, dobiti posljednju šansu da legalizuju svoje objekte.
“Biće postavljen još jedan, posljednji rok za legalizaciju. Ako ovaj zakon stupi na snagu u aprilu, opštine će morati da u roku od tri mjeseca donesu odluku o legalizaciji bespravnih objekata, a graditelji imaju još tri mjeseca da to i urade. Poslije toga, legalizacije neće biti”, kazala je Rosićeva.
Banjalučanima će, kažu u Administrativnoj službi grada, biti omogućeno da troškove plaćaju u ratama.
Iz Administrativne službe apeluju na vlasnike nelegalno izgrađenih građevina da odmah podnesu zahtjeve za legalizaciju.
Dragoljub Davidović, gradonačelnik Banjaluke, ranije je izjavio da postoji mogućnost da se dnevno prima od 200 do 300 zahtjeva za legalizaciju, zbog čega bi trebalo formirati posebnu službu ili odsjek za prijem ovih zahtjeva.
Rosićeva je istakla da je ukidanje same legalizacije predviđeno da bi se konačno i trajno zaustavila bespravna, nekontrolisana gradnja.
Nema podataka o nelegalnim objektima
U Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS kažu da ne postoje tačni podaci o broju nelegalnih objekata u RS.
“Tražili smo od svih opština da nam dostave broj nelegalnih građevina kako bismo mogli da dobijemo jasniju sliku. Međutim, te podatke nikada nismo dobili, pa je teško reći koliko ih je ukupno”, kazala je Gorjana Rosić, portparol Ministarstva.
Prema podacima o kojima se ranije govorilo, u RS ima između 100.000 i 150.000 objekata koji su izgrađeni bez dozvole.
Graditelji koji u određenom roku ne podnesu zahtjev za legalizaciju objekata biće tretirani kao počinioci krivičnog djela ili prekršaja. Nezavisne

Comments

2 komentara na na “Legalizacija bespravnih objekata do polovine godine”

  1. Nera Vrkuta Avatar
    Nera Vrkuta

    U vezi legalizacije objekata mislim da bi bilo pametno da se postavi sajt u kome će se ljudima objasniti cjelokupna procedura:
    -koji su dokumenti potrebni za legalizaciju;
    -gdje mogu da se izvade ti dokumenti;
    -koliko se plaćaju takse;
    -koliko se sve pojedinačno plaća po građevinskim zonama;
    -koliko se sve pojedinačno plaća u zavisnosti od godine izgradnje(dogradnje)objekta.

  2. Goran Tadić Avatar
    Goran Tadić

    U potpunosti se slažem sa Nerom Vrkuta. Pošto se radi o velikoj stvari, trebalo bi osnovati sajt samo na temu legalilzacije. To je jedan između najjeftinijih i najefikasnijih načina, da se do informacije dođe na brz i jeftin način i da se izbjegnu prevelike gužve do kojih će dolaziti prilikom informisanja građana.

    Ovu sam stranicu pronašao prilikom pretrage o formalnostima, cjenama i ostalim zahtjevima za legalizaciju u opštini grada Banja Luka.

    Takođe bi bilo dobro na sajt staviti i informacije o arhitektima kojih se građevinski nacrt prima i datume/rok do kada treba šta uraditi.

    U mnogim je slučajevima predpostavljam problem i vlasništvo zemlje i imovine, pa će to vjerovatno i malo usporiti stvar ali ukoliko se postave jasna pravila, nebi trebalo biti problema. Puno može pomoći i ako u centru za primanje zahtjeva radnici imaju konkretna upustva i ako znaju detalje na postavljena pitanja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts