BANJALUKA – Odluka o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata na području grada Banjaluka, koji su izgrađeni do okončanja aerofotogrametrijskog snimanja, odnosno do 18. juna 2004. godine, stupila je na snagu prvog dana 2008. godine.
Prema nezvaničnim podacima, u Banjaluci ima između 15.000 i 20.000 nelegalno izgrađenih objekata.
U Zakonu o prostornom uređenju RS definisana su dva načina na koja se mogu legalizovati objekti – trajna legalizacija u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom i privremena legalizacija za objekte koji ne spadaju u kategoriju trajnog zadržavanja.
U Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS pozdravljaju odluku banjalučkih vlasti te upozoravaju da legalizacije uskoro neće ni biti.
“U toku je javna rasprava o Nacrtu zakona o prostornom uređenju i građenju koji uopšte ne tretira pojam ‘legalizacija’. Dakle, prema ovom zakonu, svi objekti koji budu izgrađeni bez potrebne dokumentacije neće se legalizovati, nego odmah rušiti”, kazala je Gorjana Rosić, portparol Ministarstva. Ona je precizirala da će ovaj zakon biti upućen u proceduru u aprilu i da će graditelji, ipak, dobiti posljednju šansu da legalizuju svoje objekte.
“Biće postavljen još jedan, posljednji rok za legalizaciju. Ako ovaj zakon stupi na snagu u aprilu, opštine će morati da u roku od tri mjeseca donesu odluku o legalizaciji bespravnih objekata, a graditelji imaju još tri mjeseca da to i urade. Poslije toga, legalizacije neće biti”, kazala je Rosićeva.
Banjalučanima će, kažu u Administrativnoj službi grada, biti omogućeno da troškove plaćaju u ratama.
Iz Administrativne službe apeluju na vlasnike nelegalno izgrađenih građevina da odmah podnesu zahtjeve za legalizaciju.
Dragoljub Davidović, gradonačelnik Banjaluke, ranije je izjavio da postoji mogućnost da se dnevno prima od 200 do 300 zahtjeva za legalizaciju, zbog čega bi trebalo formirati posebnu službu ili odsjek za prijem ovih zahtjeva.
Rosićeva je istakla da je ukidanje same legalizacije predviđeno da bi se konačno i trajno zaustavila bespravna, nekontrolisana gradnja.
Nema podataka o nelegalnim objektima
U Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS kažu da ne postoje tačni podaci o broju nelegalnih objekata u RS.
“Tražili smo od svih opština da nam dostave broj nelegalnih građevina kako bismo mogli da dobijemo jasniju sliku. Međutim, te podatke nikada nismo dobili, pa je teško reći koliko ih je ukupno”, kazala je Gorjana Rosić, portparol Ministarstva.
Prema podacima o kojima se ranije govorilo, u RS ima između 100.000 i 150.000 objekata koji su izgrađeni bez dozvole.
Graditelji koji u određenom roku ne podnesu zahtjev za legalizaciju objekata biće tretirani kao počinioci krivičnog djela ili prekršaja. Nezavisne
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši