Podatak o 45 odsto nezaposlenih – ilustrativan

BIJELJINA,  Profesor sarajevskog Ekonomskog fakulteta Nikola Grabovac ocijenio je da je stanje privrede u BiH katastrofalno sa tendencijom pogoršanja i istakao da sam podatak da u zemlji ima 45 odsto nezaposlenih pokazuje strahovito tešku situaciju.

Grabovac, koji je i bivši ministar finansija Federacije BiH, istakao je političari pogrešnim informacijama građanima bacaju `prašinu u oči` ne želeći realno da sagledaju situaciju.

On je naveo da je prateći medije uvidio da ima pet procjena sadašnjeg stanja u privredi BiH.

“Prvu procjenu iznose domaći političari prema podacima koji njima odgovaraju. Druga je procjena međunarodnih finansijskih institucija, koji su ocijenili da BiH nastavlja snažnim tempom obnove i razvoja, a svima je jasno da o snažnom razvoju nema ni govora”, naglasio je Grabovac u intervjuu za  “Nezavisne novine”.

Treća grupa su kritizeri, rekao je Grabovac, koji u BiH vide samo crno i oni uporište nalaze u velikom broju nezaposlenih, niskim primanjima, dok četvrtu procjenu daju građani, koji na bazi vlastitog iskustva procjenjuju stanje u privredi i u 90 odsto slučajeva kažu da je situacija u privredi loša i teška.

“Peta je realna procjena, gdje treba pokušati realno sagledati gdje smo i šta smo. Za naučnu procjenu potrebno je izvršiti sedam-osam parametara i uporediti ih, a to su: zaposlenost i kretanje zaposlenosti, nezaposlenost i kretanje nezaposlenosti, zatim trgovinski bilans kao što su uvoz, izvoz i trgovinski deficit, kretanje proizvodnje i kupovna moć”, objasnio je Grabovac.

On je istakao da u kakvoj se situaciji nalazi BiH najbolje pokazuje broj nezaposlenih.

“Idealan broj je oko pet do šest odsto, što je sada u Americi. Podnošljivo je do 10 odsto. Broj nezaposlenih u BiH se kreće oko 45 odsto i to pokazuje strahovito tešku situaciju”, istakao je Grabovac.

Pročitaj više:  Plata predsjednika Kine veća 62 odsto

Ocijenivši i da je međunarodna zajednica odgovorna za lošu ekonomsku situaciju u BiH, jer podržava stanje u kakvom se BiH sada nalazi, Grabovac je rekao da međunarodne finansijske institucije imaju poznatu strategiju za zemlje u tranziciji kakva je BiH.

“Ta strategija je objelodanjena prije desetak godina. Radi se o strategiji `četiri koraka do prokletstva`. Nažalost, mi smo već prošli ta četiri koraka. Prvi korak je bila privatizacija koja daje negativne efekte, a drugi liberalizacija tržišta kapitala sa ulaskom međunarodnih banaka”, objasnio je Grabovac.

Treći korak je, rekao je Grabovac, određivanje, odnosno povećanje cijena energije: vode, struje i plina, dok je četvrti korak postprivatizacija interesantnih kapitala za koje su stranci zainteresirani.

“Nismo se uspjeli odbraniti od tih metoda i pritisaka. Rezultat toga jeste da su građani nezadovoljni, socijalna situacija je vrlo loša, nezaposlenost velika, a oni koji rade imaju relativno niska primanja i ne mogu da sastave kraj sa krajem”, konstatovao je Grabovac.

Govoreći o uvođenju PDV-a i njegovoj funkciji, Grabovac je ponovio da treba znati da je PDV uveden na artikle na koje prethodnih godina nije postojao porez, a to su prehrambene namirnice, ortopedska pomagala i lijekovi.

On tvrdi da je na taj način uveden porez na građane kako bi se izdržavale kompleksne i neefikasne političke institucije u BiH.

“Od početka sam zagovarao uvođenje tri stope PDV-a, kako je u skoro svim državama zapadne Evrope. Socijalnu stopu imaju i Švedska i Njemačka. Ja bih uveo nultu stopu na osnovne životne namirnice, ostala bi stopa od 17 odsto za neke druge artikle i uveo bih 30 odsto PDV-a na skupocjene stvari poput skupih automobila, bundi, viskija i to bi onda išlo u prilog građanima”, poručio je Grabovac.
 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts