BANJALUKA, Glavni odbor SNSD zauzeo je stav da federalne jedinice u BiH imaju pravo na otcjepljenje, što predstavlja novinu u odnosu na prethodni program federalizacije BiH, gdje je rečeno da ne mora biti uključeno i pravo na otcjepljenje, ako zaista postoji želja da se napravi demokratska i decentralizovana BiH.
– Pošto smo uvidjeli da nema iskrenosti da se napravi demokratska i decentralizovana BiH, nego se narodu bacaju u oči priče o demokratskim regionima koji će zaštititi nacije, nacionalnu pripadnost u BiH, SNSD je zauzeo stanovište da se u budućoj BiH, u budućim promjenama Ustava, mora ugraditi pravo na otcjepljenje – rekao je za “Fokus” Rajko Vasić, generalni sekretar SNSD, te dodao da bi to predstavljalo demokratski osigurač koji svaka država ima.
On je podsjetio da je BiH i sada, po Venecijanskoj komisiji, federacija po mnogim elementima, a kao buduća federalna zajednica i kao država mora imati svoju obavještajnu službu, čiji zadatak bi bio zaštita ustavnog poretka, i poseban račun u Upravi za indirektno oporezivanje.
– Nelogično je da RS ima Ustav, a da nema službu koja može da štiti ustavni poredak. Nelogično je očekivati da Sarajevo štiti ustavni poredak Banje Luke – rekao je Vasić i dodao da je stav SNSD da nije potrebno formirati vrhovni sud BiH.
SNSD je donio opsežnu grupu zaključaka, u vezi s unutarstranačkom organizacijom i pripremom za lokalne izbore, kako bi u najmanje 50 opština u RS pobijedili na lokalnim izborima.
SNSD smatra da je reforma policije u BiH završena, jer su ostale još samo obaveze na nivou Sarajeva, odnosno BiH, dogovorene s EU.
– Ništa drugo ne može da se podvede pod reformu policije. Policija RS, MUP i sva struktura koju sada ima RS ostaje u nadležnosti RS i nikakvi drugi razgovori o tome nisu mogući – rekao je Vasić.
Glavni odbor SNSD zaključio je da SNSD može da učestvuje u ustavnim promjenama, ali sa stavom da ništa od nadležnosti RS ne može da se prenese na nivo BiH ili da se umanji, odnosno ukine. SNSD o tome uopšte neće da razgovara i neće da učestvuje ni u kakvim promjenama ako bude u pitanju bilo koja nadležnost institucija ili organ RS.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši