Carinske kvote izlobirali mesoprerađivači

BANJALUKA, Kvote o obaveznom otkupu domaćeg svinjskog, pilećeg i goveđeg mesa, koje je nedavno usvojio Savjet ministra BiH, rezultat su lobija mesoprerađivača, kojima one odgovaraju, dok od ovakve odluke uzgajivači stoke u RS neće imati nikakve koristi, kaže predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Srpske, Mišo Maljčić.
– Mesoprerađivači su vještački izazvali krizu, tako što su mjesec i po dana prestali s otkupom svinja i znali su da će doći do bunta zbog nemogućnosti njihove prodaje. To se i desilo prije nekoliko dana na protestima poljoprivrednika u Orašju, pa su kvote nastale kao rezultat tog pritiska.

Farmeri tu ne vide nikakav ineters, jer su mesoprerađivači obavezni otkupljivati dva kilograma domaćeg mesa žive vage, za svaki kilogram čistog mesa iz uvoza. Dakle, to nije nije odnos 2:1 o kojem se priča – kaže Maljčić.
On dodaje da nije tačno da je BiH prošle godine, stimulisala stočarstvo s 26 miliona maraka, jer uzgajivači stoke ništa od toga nisu osjetili, pa je sve otišlo u džepove prerađivača.
Identično mišljenje ima i predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, Vladimir Usorac. Zakon o kvotama već postoji, kaže on, i Uprava za indirektno oporezivanje trebalo bi da ga primjenjuje.
– Kvote su bile i u 2006. godini, pa se desio gubitak u budžetu od 23 miliona maraka, koji je otišao prerađivačima, jer nisu naplaćene carine na uvoz mesa, a sve se knjiži kao podsticaj farmerima. Mnogo je bolje da se ta sredstva direktno upute farmerima – kaže Usorac.
Dugoročno rješenje za poljoprivrednike, dodaje on, jeste uređenje tržišta u BiH, kako se ne bi desila situacija od prije nekoliko dana, kada je uvezeno sedam hiljada tona svinjskog mesa četvrte klase.
– To je otpad koji bi svugdje u svijetu trebalo da ide na spaljivanje, a kod nas će ga jesti građani BiH. Radi se o prerađevinama male cijene, koje guše domaće proizvode, koji su skuplji zato što su kvalitetni. Građani, naravno, to ne znaju. Kancelarija za veterinarsvo, Agencija za bezbjednost hrane, Zavod za zaštitu biljaka, kao i sve vrste inspekcija moraju raditi svoj posao – kaže Usorac.
Predsjednik Udruženja poljoprivrdenika BiH, Miro Pejić, međutim, kaže da je ovakva odluka Savjeta ministara bila očekivana, i priznaje da je bila iznuđena protestima poljoprivrednika.
– Zakon o kvotama u suštini vrijedi, s tim što ga treba produžavati zavisno od potreba. Mjera će pomoći poljoprivrdenicima da se riješe svojih proizvoda, koji se ne bi mogli nazvati robnim viškom, zbog toga što su proizvođači kupovali robu iz uvoza, jer im je bila povoljnija. Na ovaj način će morati kupiti domaći proizvod – kaže Pejić, i dodaje da bi Savjet ministar mogao promijeniti kvote, kada se istroše nagomilane domaće zalihe stoke.
 

Pročitaj više:  Evropska komisija predviđa usporavanje privrednog rasta u Hrvatskoj

CEFTA nije problem
Govoreći o setu mjera za ublažavanje posljedica CEFTA sporazuma, koje je takođe usvojio Savjet ministara, Vladimir Usorac naglašava da ovaj sporazum nikada nije predstavljao problem domaćim poljoprivrednicima, već nerad nadležnih institucija.
– Ne bojimo se uvoza kvalitetnih proizvoda, s obzirom da je u inostranstvu mnogo skuplje. Naš problem jeste otpad koji se uvozi, bez kontrole – kaže Usorac. Fokus

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts