Centralna banka Rusije povećala kamate

MOSKVA, Centralna banka Rusije je povećala ključne kamatne stope za četvrtinu procenta, koje će važiti  od ponedeljka 4. februara, u nastojanju da suzbije inflaciju.
 Minimalna kamata na jednodnevne zajmove centralne banke povećana je na 6,25 odsto, a stopa refinansiranja na 10,25 odsto, precizirala je banka u saopštenju.
 Centralna banka u Moskvi je ujedno najavila da će od 1. marta povećati minimalnu stopu bankarskih rezervi za rubaljske i devizne obaveze prema nerezidentnim bankama na 5,5 odsto.
 Ruska centralna banka je, pooštravanjem monetarne politike, signalizirala da je inflacija u ovom trenutku veća opasnost po domaću ekonomiju od moguće oskudice sredstava na tržištu novca, prenela je agencija Blumberg ocene finansijskih analitičara.
 Stopa inflacije u Rusiji porasla je prošle godine na 11,9 odsto, najviši nivo za protekle četiri godine.
 Glavni ekonomista britanske banke HSBC u Moskvi Aleksandar Morozov je, osvrćući se na povećanje referentne kamate na 6,25 odsto, rekao da je “ovo ključna kamata u Rusiji u ovom trenutku” i da ona “određuje novu cenu novca.”
 Morozov dodaje da najavljeno povećanje stope obaveznih rezervi treba da odvrati ruske banke od “povećanja zaduživanja u inostranstvu”. 
 Tvorci ekonomske politike jasno su stavili do znanja da im je prioritet zaustavljanje inflacije uoči predsedničkih izbora u martu, na kojima se bira naslednik sadašnjeg predsednika Vladimira Putina, prenela je agencija Blumberg.
 I za glavnog ekonomistu moskovske Trast banke Evgenija Nadoršina su veće kamate znak da se centralna banka opredelila za borbu protiv inflacije kao veći “prioritet” od smirivanja zabrinutosti zbog buduće likvidnosti na tržištu.
  Potpredsednik ruske centralne banke Genadij Melikjan je izjavio da problema likvidnosti u Rusiji “nema” i da centralna banka poseduje instrumente kojima će rešavati probleme sa kratkoročnim sredstvima ukoliko bi do njih došlo.
 Predsednik centralne banke Rusije Sergej Ignjatijev je ranije izjavio da je suzbijanje inflacije i održavanje likvidnosti radi stimulisanja ekonomskog rasta od jednake važnosti za banku.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts