Kamate od male pomoći indeksima akcija u Evropi

LONDON, FRANKFURT, Indeksi akcija na evropskim berzama produbili su juče početni pad po saopštenju da je Evropska centralna banka (ECB) zadržala dosadašnju kamatnu stopu za područje zone evra, a da je bazna kamata u Velikoj Britaniji smanjena za samo četvrtinu procenta. Posle ovakvih odluka centralnih banaka, evro je skliznuo na dvonedeljni minimum od 1,4637 dolara, a funta je pala čak 0,8 odsto na 1,9434 dolara.
 Zajednička valuta 15 zemalja članica evro zone pod pritiskom je cele sedmice otkako su objavljeni podaci o iznenađujuće slaboj aktivnosti u sektoru usluga u zoni. To je podstaklo očekivanja da će ECB možda požuriti sa smanjenjem sadašnje kamatne stope.
 ECB je danas ipak odlučila da ključnu tržišnu kamatu zadrži na dosadašnjih četiri odsto, oglušujući se o apele da labavijom monetarnom politikom pomogne da se prebrodi sadašnje ekonomsko usporavanje.
 Iza ovakve odluke ECB najverovatnije stoji bojazan od inflatornih pritisaka, s obzirom na to da je stopa inflacije u zoni evra u januaru bila rekordno visoka i vidno premašila gornju granicu poželjnog raspona od dva odsto.
 Rastu, ipak, očekivanja da će se ECB pridružiti američkim Federalnim rezervama, Banci Engleske i centralnoj banci Kanade u smanjenju troškova zaduživanja.
 Za investitore na berzama najveća opasnost dolazi iz posustale američke ekonomije i procena da je možda već u recesiji, kao i iz razmera stambene i hipotekarne kreditne krize u SAD. To bi, zbog smanjenja uvoza i potrošnje, moglo nepovoljno da utiče na poslovne rezultate vodećih kompanija, ukazuju analitičari.
 Panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300, koji iskazuje prosečnu vrednost akcija najlukrativnijih kompanija na Starom kontinentu, produbio je u ranom popodnevnom trgovanju početni pad, i bio u minusu od 2,2 odsto. Slično su se ponašali i nacionalni indeksi akcija u Frankfurtu, Parizu i Londonu.
 Banka Engleske smanjila je baznu kamatu za četvrtinu procenta, na 5,25 odsto, ali su investitori bili razočarani tim potezom, jer su se nadali agresivnijem smanjenju, za pola procenta.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts