BANJALUKA, Ministarstvo prosvjete i kulture RS, zajedno sa Granskim sindikatom obrazovanja, nauke i kulture i dva javna univerziteta, mora raditi na izmjenama i dopunama Zakona o platama za zaposlene u ovim oblastima, te pravilnika o standardima i normativima radi izjednačavanja najniže cijene rada sa ostalim budžetskim korisnicima, zaključio je Koordinacioni odbor Sindikata visokog obrazovanja.
“Mora se voditi računa o tome da budžetski korisnici sa istom stručnom spremom imaju isti status kako se ne bi dešavalo da koeficijent za zaposlene u oblasti nauke, obrazovanja i kulture bude 100 KM, dok za neke druge budžetske korisnike koeficijent iznosi i do 130 KM”, rekao je novinarima nakon sjednice Koordinacionog odbora rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić.
On je naglasio da primanja zaposlenih na Univerzitetu u Banjaluci i Istočnom Sarajevu nisu adekvatna poslovima koje obavljaju nastavnici i asistenti, te da je takav status određen rješenjima koja je dao Zakon o platama za zaposlene u oblasti prosvjete i kulture RS.
Prema Stanićevim riječima, u dijelu koji se odnosi na visoko obrazovanje, ovaj zakon je nedorečen, jer nisu definisana mnoga radna mjesta, dok se lična primanja isključivo mogu odrediti na osnovu stručne spreme.
Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović rekao je da je stav ovog ministarstva potvrđen i zaključcima Narodne skupštine RS i da se usklađivanje plata zaposlenih u obrazovanju mora posmatrati kao prioritet u odnosu na plate ostalih budžetskih korisnika.
Kasipović je naveo da je najvažnije pitanje za zaposlene u obrazovanju usklađivanje plata sa ostalim budžetskim korisnicima što bi otklonilo probleme koji u ovoj oblasti traju gotovo 15 godina.
Predstavnik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Predrag Miletić rekao je da su na današnjem sastanku Koordicionog odbora Sindikata visokog obrazovanja prezentovani svi problemi koji se godinama pojavljuju, s ciljem da se oblast visokog obrazovanja dovede na mjesto koje joj pripada.
Komentariši