BANJALUKA,Pljačke građana preko platnih kartica u svijetu su već postale svakodnevna pojava.
Postavljanje nelegalnih kamera iznad brojčanika na bankomatu, lijepljenje providnih folija preko brojčanika s kojih se kasnije očitavaju PIN kodovi, samo su neki od metoda kojima se falsifikatori služe.
Na svu sreću, pljačke građana putem platnih kartica kod nas su, još uvijek, samo pojedinačni slučajevi.
Banke, međutim, konstantno rade na unapređenju hardversko-softverskih rješenja, kako bi zaštitile svoje klijente.
– U slučaju krađe ili gubitka kartice, potrebno je da vlasnik kartice o tome obavijesti banku, na poseban broj za blokadu kartica, koji je dostupan 24 sata. Kartica se odmah blokira, kako bi se spriječila zloupotreba, a slučaj se prijavljuje nadležnom organu na području gdje se zloupotreba desila – kaže istražitelj Rajfajzen banke Eldin Mulić.
Takođe, građani nikada ne smiju davati svoje lične podatke, prije svega broj računa, kartice i PIN-a, ličnog identifikacionog broja, putem Interneta, ukoliko dobiju elektronsku poruku koja glasi: “Došlo je do određenih problema u vezi s vašim računom, pa vas molimo da nam pošaljete svoje podatke, kako bismo iste ispravili” i slično. Čak ni svojoj matičnoj banci, upozoravaju iz Hipo Alpe Adria banke.
– Banka nikad neće tražiti od svojih klijenata dostavljanje povjerljivih podataka elektronskim putem, već uvijek traži da klijent sam dođe u poslovnicu banke i preuzme svoje identifikacione podatke, prije svega PIN. Svi klijenti Hipo banke, prilikom preuzimanja platnih kartica, dobijaju jasna uputstva za bezbjednosne mjere. Najvažnije uputstvo odnosi se na čuvanje PIN-a. Ukoliko klijenti poštuju bezbjednosne mjere i čuvaju svoj PIN od drugih lica, moguća zloupotreba svodi se na teoretski minimum – objašnjavaju iz Hipo banke.
Oni podsjećaju da građani treba da čuvaju račune i potvrde o plaćanju karticom svih obavljenih transakcija i upoređuju ih s mjesečnim izvodima. U slučaju nekih nedoumica, potrebno je odmah prijaviti banci eventualne nepravilnosti.
Direktor NLB Razvojne banke, Radovan Bajić, kaže da je najbolja zaštita limitirati maksimalni iznos na kreditnoj kartici, jer to je i svjetska praksa.
– Ukoliko, ipak, dođe do zloupotrebe, a dokaže se da direktnog učešća u tome nije imao vlasnik kartice, rizik snosi banka i nadoknađuje štetu – ističe Bajić.
O ostalim mehanizmima zaštite koje banke koriste, a koji podrazumijevaju povjerljive informacije, nije moguće govoriti, zbog bezbjednosti poslovanja i zaštite klijenata.
Zaštita
Kod bankomata bi trebalo obratiti pažnju da iza naših leđa nema osobe koja direktno gleda u brojčanik, da na samom bankomatu nema nekih neprirodnih dodataka, internet kupovinu vršiti isključivo preko zvaničnih i globalno poznatih internet prodavnica, samo su neke od mjera na koje upozoravaju bankari.
Sva kupovina koja se vrši preko nepoznatih i često vrlo sumljivih internet sajtova građane direktno uvodi u visok rizik moguće krađe podataka, koji kasnije mogu da se zloupotrijebe. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši