DOBOJ, Kompanija EFT, koja u Stanarima kod Doboja gradi istoimenu termoelektranu, održala je danas u Stanarima prezentaciju ovog projekta za preduzeća iz BiH i zemalja regiona. Petnaest kompanija koje su pozvane nadaju se ućešću u projektu izgradnje ove teromelektrane, koji predstavlja do sada najveću investiciju u energetskom sektoru BiH, saopšteno je iz EFT.
Na prezentaciji su, između ostalih, učestvovali i predstavnici kompanija Tuzla Putevi, Strabag, Gradip Prnajvor, ITT Tuzla, Termoelektro, Rade Končar, Dalekovod TKS, IBE, Montavar Maribor i dr.
EFT je prisutnima predstavila osnovne parametre projekta i planiranu dinamiku realizacije, a sa pozvanim preduzećima razmatrani su mogući vidovi saradnje. Početak građevinskih radova na objektima budućeg rudarsko-energetskog kompleksa Stanari najavljen je za maj ove godine.
Termoelektrana Stanari, kapaciteta 420 megavata, biće prvi značajan energetski objekat koji je na području zapadnog Balkana izgrađen u posljednjih 30 godina. Procenjuje se da će ukupna vrijednost projekta prevazići 1.300.000 000 KM, od čega bi čak 40 odsto procenata moglo otići preduzećima iz BiH.
“Najviše dobiti od ove investicije će, svakako, imati domaća građevinska preduzeća, koja će biti angažovana na izgradnji elektrane. Očekujemo da značajan dio istražnih i pripremnih radova, također, provedu domaće kompanije koje su kvalifikovane za te poslove”, izjavio je direktor rudnika i termoelektrane Stanari Stevan Lončar.
On je istakao da će u procesu izgradnje biti zaposleno oko 3.000 ljudi.
Prema njegovim riječima, od ove investicije ogromne koristi imaće i firme koje se bave logistikom, prevozom, zatim snabdjevači, ali i hotelijeri, ugostitelji i druga preduzeća koja pružaju niz usluga za kojima će biti potražnje narednih godina.
Direktor firme Dalekovod TKS iz Rudanke Mato Majstorović kazao je da učešće ovog preduzeća u projektu TE Stanari ima ogroman značaj za njegovu firmu, ali i cijelo okruženje.
“Jako je važno za lokalnu industriju što se ovde gradi termoelektrana. Mnoga preduzeća iz okruženja imaju sve tehničke predispozicije i mogućnosti za rad na jednom ovakvom projektu, tako da se nadamo najboljem jer postoje svi potrebni resursi. Naše preduzeće je već počelo saradnju sa rudnikom Stanari, a danas smo ovde da bi je produbili u periodu koji je ispred nas”, kazao je on.
Uticajem projekta termoelektrane Stanari na ekonomiju BiH nedavno se bavila i jedna od najuglednijih evropskih nevladinih organizacija, Evropska inicijativa za stabilnost (ESI), navodi se u saopštenju.
U svom posljednjem izvještaju ESI navodi da bi ugalj mogao imati efekat na razvoj BiH i regiona jednak uticaju na razvoj Evropske unije pedesetih godina prošlog vijeka.
ESI je istakao projekat u Stanarima kao primjer “neočekivanog uspjeha” koji potvrđuje ovu tezu.
Komentariši