Dugalić: Blagi rast kreditne zaduženosti građana

BEOGRAD, Kreditna zaduženost građana u Srbiji krajem februara bila je 3,9 odsto veća nego krajem prošle godine, rekao je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
Dug stanovništa, prema podacima Kreditnog biroa Udruženja, bio je 306,6 milijardi dinara, što je za gotovo 12 milijardi dinara više nego na kraju prošle godine.
Zaduženost pravnih lica krajem februara iznosila je 576,5 milijardi, a prošle godine je bila 539,9 milijardi, dok su preduzetnici bankama dužni 35,9 milijardi, što je za oko pet milijardi dinara više nego u decembru 2007. godine.
Ukupna zaduženost građana, pravnih lica i preduzetnika u februaru je bila nešto manja od 919 milijardi dinara, što je povećanje od šest odsto u odnosu na kraj prošle godine.
U ukupnim kreditima građanima najveći je udio gotovinskih kredita – 133 milijarde, što je za oko šest milijardi više nego na kraju decembra 2007.godine.
Vrijednost odobrenih stambenih kredita u februaru je bila 111,4 milijardi i povećana je za devet milijardi dinara.
Zaduženost po osnovu potrošačkih kredita je 53,7 milijardi i za oko četiri milijarde dinara je manja nego u decembru prošle godine, dok je iznos ukupnih poljoprivrednih kredita 8,4 milijarde dinara i uvećan je za približno milijardu dinara.
Dugalić je na konferenciji za novinare rekao da svega 1,2 odsto građana koji su uzeli kredit kasni sa otplatama rata, a među pravnim licima je pet odsto onih koji neuredno otplaćuju pozajmice.
Građani su u februaru, kako je naveo, manje koristili usluge lizing komapanija, sa kojima su sklopili 16.595 ugovora, što je za oko dva odsto manje nego krajem prošle godine.
„Nedavno povećanje referentne kamatne stope sa 11,75 na 14,75 odsto još se nije odrazilo na cenu kredita jer je jaka konkurencija banaka i one troše svoje rezerve, pokušavajući da zadrže klijente“, ukazao je Dugalić.
Eventualno povećanje bankarskih kamatnih stopa prouzrokovaće, kako je rekao, poskupljenje gotovinskih i potrošačkih kredita.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts