Ratarima jeftiniji dizel

BANJALUKA, Poljoprivrednici u Republici Srpskoj uskoro će kupovati jeftiniji dizel, potvrdio je Radivoje Bratić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
On je istakao da je resorno ministarstvo opredijeljeno da, kao stalnu mjeru, što hitnije uvede tzv. plavi dizel, odnosno da poljoprivrednicima omogući nabavku goriva jeftinije goriva bez plaćanja carine, akcize, poreza i svih drugih taksi koje naplaćuje država.
Ministarstvo je za podsticaje poljoprivrednoj proizvodnji u ovoj godini izdvojilo 80 miliona KM. Poljoprivrednici, ipak, nisu zadovoljni. Kako to komentarišete?
BRATIĆ:
Ministarstvo je dalo maksimum, kada su u pitanju podsticaji za ovu godinu. Opravdan je svačiji zahtjev, ali sredstva su tolika kolika jesu. Pitanje je granice. U ovom trenutku jedino što se može poručiti poljoprivrednim proizvođačima su olakšice pri kupovini goriva kada se kao mjera usvoji kupovina “plavog dizela”. U tom slučaju poljoprivredni proizvođači moći će da kupuju 50 odsto jeftinije gorivo. Cilj nam je da to bude na nivou BiH, ali i u suprotnom insistiraću da to što prije postane praksa u Republici Srpskoj.
Proizvođači duvana s područja posavskih opština najavljuju i četvrti protestni skup zbog ukidanja premije. Može li Ministarstvo da uradi nešto po tom pitanju?
BRATIĆ:
Zar se može podsticati duvan više nego hljeb. Duvanarima se daje onoliko koliko je realno. Jedino što im možemo poručiti, i što već jesam, jeste regresiranje otkupa. Ako bude rebalansa budžeta mogla bi se naći neka sredstva. Ja njih pozivam da izvršimo pritisak na institucije Bosne i Hercegovine da to regulišemo kroz akcize, pa da na primjer paklica cigareta od tri KM košta sedam KM.
I živinari smatraju da su oštećeni za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu i traže dopunu pravilnika. Može li se to dogoditi?
BRATIĆ:
Zbog prošlogodišnje suše, dodatno smo bili povećali podsticaje svim proizvođačima koji se bave tovom. Oni traže da uslovi ostanu isti i ove godine, što je nemoguće u ovom trenutku. Proizvođači ribe imaju podsticaje za izvoz, a ministarstvo takođe provodi mjere zaštite vodotoka.
“Šume Srpske” negoduju zbog predloženog nacrta zakona o šumama RS. Hoćete li povući predloženi nacrt?
BRATIĆ:
Javno preduzeće “Šume Srpske” nije nikakva parainstitucija i ne može djelovati paralelno sa sistemom. Ja neću da polemišem preko medija s onima koji su dio ministarstva. Ko god ima primjedbu, imaće priliku da je iznese. Javna rasprava se i provodi da dođemo do dobrog zakonskog rješenja. Do sada su provedene četiri rasprave i sumiraju se mišljenja. Može doći do određenih izmjena. Smisao javne rasprave i jeste poboljšanje zakona. Sve sugestije su dobrodošle. Dakle, može doći do određenih korekcija ako se procijeni da će to poboljšati zakon.
Kako teče proces registracije poljoprivrednih gazdinstava koji su, kao što je poznato uslov za dobijanje podsticaja?
BRATIĆ:
Dobro napreduje, ali to je stalan proces koji će omogućiti svim poljoprivrednim proizvođačima da koriste podsticajne mjere. Takođe, na ovaj način stvorićemo bazu podataka koja do sada nije postojala, kako bi se mogle spriječiti sve eventualne malverzacije u vezi s dodjelom podsticajnih sredstava.
Na posljednjoj sjednici Vlade usvojen je i Program suzbijanja i iskorjenjivanja bruceloze životinja u RS, za period od 2008 do 2018. godine. Koje aktivnosti će se provoditi i koliko se sredstava izdvojilo za tu namjenu?
BRATIĆ:
Kod nas je i do sada postojao određeni program, ali nije ga bilo u Federaciji BiH, pa mjere nisu donosile rezultate. Plan je da se djeluje selektivno. Vršiće se uzorkovanje svih grla i gdje bude pozitivan nalaz moraće se vršiti eutanazija. Vlada Srpske je za izmirenje troškova po osnovu realizacije programa odobrila blizu dva miliona maraka. Fokus

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts