UN: Niži privredni rast u Azijsko-pacifičkom regionu

NJUJORK,  Privredni rast u zemljama Azijsko-pacifičkog regiona ove godine će se vjerovatno smanjiti na prosječnih 7,7 odsto, sa lanjskih 8,2 procenta, saopštila je Ekonomsko-socijalna komisija Ujedinjenih nacija za Aziju i Pacifik (ESCAP).
 U godišnjem izveštaju, čiji je sadržaj  prenjela agencija Kjodo, eksperti ESCAP ističu da će Kina i Indija i ove godine biti prave lokomotive regionalnog ekonomskog rasta i da mogu ostvariti privrednu ekspanziju od 10,7 i devet odsto.
 Kina je lani zabilježila privredni rast od 11,4 odsto i to je bila šesta godina za redom u kome je najmnogoljudnija zemlja svijeta ostvarila dvocirfreni privredni uspon.
 Indija je prošle godine takođe imala visoku stopu ekonomskog rasta, od približno osam i po odsto, a nezavisni eksperti procjenjuju da će se visok nivo privredne ekspanzije u toj azijskoj zemlji održati, najvjerovatnije, i tokom narednih četiri do pet godina.
 Manje razvijene zemlje Azijsko-pacifičkog regiona mogu, međutim, ove godine, prema procjeni ESCAP, računati na osjetnu skromniji rast, od prosječnih 1,7 odsto, nešto niži nego lani.
 ESCAP u najnovijem izveštaju ukazuje da privreda zemalja Azijsko – pacifičkog regiona prolazi kroz razdoblje “povećane neizvjesnosti”, prvenstveno zbog posljedica krize na stambenom i kreditnom tržištu u SAD.
 Pesimistički scenario, koji bi bio veoma neprijatan ne samo za najsiromašnije, već i zemlje Azijsko-pacifičkog regiona sa  ekonomijama u naglom rastu, podrazumjeva dalji pad privredne aktivnosti u SAD i dodatno slabljenje dolara prema regionalnim valutama.
 Visokorazvijene i izvozno veoma zavisne privrede, kakve su, na primjer, južnokorejska i tajvanska, u slučaju da se pomenuti negativni scenario ostvari, bile bi najviše na udaru, ocjenjuje ESCAP.
 Ekonomski rast u Južnoj Koreji i Tajavnu bi se, prema računici ESCAP, smanjio za šest do sedam odsto i postojao bi rizik da privredna ekspanzija bude negativna, ukoliko se situacija u SAD bude dalje pogrošavala.
 Kina i Indija će, međutim, čak iako se dogodi najlošiji scenario u privredi SAD, proći bolje. Te dve zemlje ostaju prilično otporne na spoljna ekonomska kolebanja, zbog veoma jake domaće tražnje i potrošnje, kaže se u analizi ESCAP.
 Neke ranije analize su pokazale da bi u slučaju jačeg ekonomskog zastoja u SAD privredni rast u Kini opao za dva i po do tri odsto godišnje, a na nižu stopu privredne ekspanzije bi, u svakom slučaju, tada morala da računa i Indija.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts