Ekonomski kriminal u porastu

SARAJEVO ,Broj krivičnih djela pranja novca tokom prošle godine porastao je za 600 odsto, navedeno je u Izvještaju o stanju sigurnosti u BiH, koji je protekle sedmice usvojilo Vijeće ministara.
 
U informaciji piše da su u 2006. godini registrirana dva, a u 2007. godini 14 krivičnih djela pranja novca. Iako se u izvještaju ne navode brojevi, pretpostavka je da je riječ o milionskim pronevjerama.
“Ekonomski kriminalitet u BiH je u porastu, kao i stepen njegove organiziranosti. U BiH su u 2007. godini evidentirana 1.493 krivična djela ekonomskog kriminala, što je za 9,2 odsto više nego prošle godine”, navedeno je u informaciji.
Nakon pranja novca, najveći porast krivičnih djela je u oblasti falsifikovanja službenih isprava, kojih je prošle godine registrirano 102. Godinu ranije zabilježeno je 58 ovih krivičnih djela.
“U 2007. godini registrirana su 285 krivična djela zloupotreba položaja, što je za 26 odsto više nego u prethodnoj godini. Među najbrojnijim krivičnim djelima iz oblasti ekonomskog kriminala je i nesavjestan rad u službi. Ovih krivičnih djela je u 2006. godini bilo 34, a u 2007. godini 86”, piše u informaciji Ministarstva sigurnosti BiH.
Prema podacima koje je ovo ministarstvo prikupilo od entitetskih i policije Brčko distrikta, u prošloj godini smanjen je opći kriminalitet.
“U padu je broj najtežih krivičnih djela, kao što su ubistva i teške krađe, dok je zabilježeno povećanje krivičnih djela zloupotrebe droga, razbojništava i silovanja. Također, u BiH je tokom 2007. godine presječeno djelovanje 15 organiziranih kriminalnih grupa koje se bave krijumčarenjem ljudi i narkotika, krađom i prodajom ukradenih vozila, falsifikovanjem novca, trgovinom ljudima, pljačkama i pranjem novca”, piše u ovoj informaciji, koja će biti razmatrana na jednoj od narednih sjednica parlamenta BiH.Nezavisne n.
Križanović: Usvojiti strategiju borbe protiv korupcije
Jozo Križanović, član parlamentarne Komisije za odbranu i sigurnost, smatra da je u BiH već godinama visok stepen ekonomskog kriminala, te da povećanje otkrivenih slučajeva znači da su se institucije malo ozbiljnije posvetile ovom problemu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts