Sporazum o “otvorenom nebu” stupio na snagu

BRISEL/VAŠINGTON, Sporazum o liberalizaciji transatlantskih letova između SAD i EU stupio je danas na snagu.

Ovim sporazumom, koji omogućava evropskim aviokompanijama da lete iz bilo kog grada EU u bilo koji grad SAD i obratno, zamijenjen je restriktivni bilateralni sporazum iz vremena Drugog svjetskog rata.

Sporazumom o “otvorenom nebu”, koji je potpisan u Vašingtonu 30. aprila 2007. nakon četiri godine pregovora, biće uklonjena sadašnja ograničenja.

Prema tim ograničenjima njemačka avio prevoznik “Lufthansa” ne može da leti u SAD iz Amsterdama ili Rima.

Pristup londonskom Hitrou, najprometnijem aerodromu u EU, biće potpuno otvoren konkurenciji, čime će biti okončano ekskluzivno pravo na transatlantske letove kompanijama “Britiš eirvejz”, “Virdžin atlantik eirvejz”, “Junajgted eirlajns” i “Amerikan eirlajns”, koje je odobreno prije 30 godina.

Američki avioprevoznici dobiće pravo da lete između evropskih gradova, a evropske kompanije moći će letjeti iz SAD u evropske zemlje koje nisu članice EU, kao što je Švajcarska.

Riječ je o dosad najambicioznijem sporazumu u sektoru avioprometa koji obuhvata 60 odsto svjetskog prometa, smatra Europska komisija.

Stručnjaci očekuju ekonomsku korist od više milijardi evra, milione novih putnika i otvaranje 80.000 novih radnih mjesta u idućih pet godina.

Transatlantski saobraćaj trebao bi da bude povećan za 50 odsto, a moguća su i neka preuzimanja među evropskim aviokompanijama.

EU i SAD trebali bi u drugoj fazi pregovora da postignu dogovor o kupovini dionica američkih kompanija. Ovi pregovori, koji bi trebalo da počnu do 30. maja, biće završeni do kraja 2010. godine.

U ovom trenutku, američki propisi zabranjuju inostranim ulagačima da imaju više do 25 odsto dionica u američkim aviokompanijama.

Međutim još nije sigurno da li će se povećana konkurencija u transatlantskom aviosaobraćaju odraziti i na cijene aviokarata, pišu evropski mediji.

Pročitaj više:  Rajaner vozi džabe – avionske karte 9,99 evra

Neki stručnjaci smatraju da je tržište već i sad izrazito konkurentno, dok drugi očekuju radikalne promjene, uključujući prekookeanske letove za samo deset evra.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts