“Delta trejd” d.o.o. Banja Luka kupuje, a nema para

BANJALUKA, Prema podacima Kreditnog biroa RS LRC-a sa 31. martom 2008. godine preduzeće “Delta trejd” d.o.o. Banja Luka sa JIB 4401775230001 dužno je tri miliona maraka u Novoj banjalučkoj banci, a ovaj kredit svrstan je u “C”kategoriju što znači da se radi o rizičnom potraživanju za banku, piše Glas Srpske.

Teško je očekivati da ovom preduzeću bilo ko odobri novi kredit, jer u njihovoj kartici stoje dospjele obaveze u iznosu od 41.100 KM i drugi kredit u visini od 700.000 maraka u Rajfajzen banci, zbog čega na tabli ove banke piše da je “Delta trejd” nesolventno preduzeće – kaže izvor “Glasa” iz LRC-a.

U izvještaju LRC-a nije navedena 180.000 maraka iz NLB banke na ime bankarske garancije koju je preduzeće “Delta trejd” priložilo kao uslov za učestvovanje na licitaciji održanoj 24. marta 2008. godine u Osnovnom sudu u Banjoj Luci.

Na toj licitaciji “Delta trejd” je kupila skladišta “Čajaveca” po cijeni od 1,8 miliona maraka.

Drugi ponuđač firma “Sloboprom” Lončari nije dobila priliku da se nadmeće za veći iznos, jer je stečajni upravnik Slavko Vujančević firmi “Delta trejdu” dao pravo preče kupovine.

Prodaja skladišta u firmi “Čajavec prometu” pobudila je veliko interesovanje zbog sumnje drugih učesnika licitacije u zakonitost prodaje, a pogotovo priložene garancije i mogućnosti naplate od strane firme”Delta trejd”.

– Ovo preduzeće nema pravo preče kupovine na osnovu parcele koja je navedena u zaključku o prodaji. Sa pravnog aspekta, imovina koja se nalazi na toj parceli ne daje pravo preče kupovine – tvrdi stečajni upravnik u “Mehaničkim proizvodima Čajavec ” i bivši sudija u banjolučkom Osnovnom sudu Zora Bulatović-Kremenović.

“Delta trejd” je ranije kupila dio parcele u “Mehaničkim proizvodima”.Ona je napomenula “da ne želi previše da ulazi u ovaj problem jer smatra da bi se sve mogli riješiti jednostavno, jer kupac koji navodno nema para to da plati, vjerovatno će odustati”.

Pročitaj više:  Karneks investira deset miliona evra u 2010.

– Ukoliko sudija utvrdi da je stečajni upravnik Slavko Vujančević prekršio pravila prodaje i stečajne licitacije on podliježe odgovarajućim sankcijama. Kazna zavisi od odluke sudije da ga preda tužilaštvu i ne imenuje ga u nove predmete – navode u Udruženju stečajnih upravnika.

Kupoprodajni ugovor za skladišta “Čajavec prometa” koji bi trebalo da se ovjeri kod notara u utorak, daje pravo kompaniji “Delta trejd” da tek za sedam dana plati 1,8 miliona maraka. Ili nikada.
Neko ko ima pravo preče kupovine ne mora biti učesnik licitacije, nego mu se izlicitirana cijena ponudi da uplati i ako on to ne uradi znači da odustaje od kupovine.

Stečajni upravnici tvrde da pravo preče kupovine najčešće koristi država jer ga je veoma teško dokazati i bazira se na validnim dokazima o vlasništvu.

U “Čajavecu” to nije slučaj. U gruntovnici ne postoji upis “Delta trejda” kao vlasnika objekta u “Čajavec prometu” kao ni bilo gdje u Banjoj Luci, pa se ne zna na osnovu čega je dobila pravo preče kupovine, piše Glas Srpske.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts