Ruski “Lukojl” na pola puta do iračke nafte

MOSKVA, Ruske kompanije “Lukojl” i “Gasprom njeft” su uključene u listu 35 firmi, pretendenata za eksploataciju nalazišta nafte i gasa u Iraku, objavili su ruski mediji.
 Iako “Lukoil” ima dobre šanse za pristup iračkoj nafti, s obzirom da već pregovara sa vlastima u Iraku i sarađuje sa američkom kompanijom “Konoko Filips”, imaće jaku konkurenciju najvećih svjetskih korporacija, ocjenio je ruski poslovni list “Vzgljad”.
 List navodi da je iračko ministarstvo za naftu objavilo spisak kompanija koje mogu da pretenduju na sklapanje ugovora o eksploataciji naftnih nalazišta u toj zemlji, na kojoj se našlo 35 od 120 prijavljenih firmi.
 Osim dveju ruskih, tu su i lideri svjetskog biznisa, kao sto su “Ekson Mobil”, “BNP Biliton”, “Micubiši korporejšn”, “KonokoFilips”, “Nipon oil”,  “Šel Irak”, “StatojlHidro”, “Total”, “Vinteršel BASF” i drugi.
 U saopštenju iračkog ministarstva se ukazuje da će se odabiranje  kvalifikovanih kompanija nastaviti kako bi se obezbjedio maksimalni broj učesnika u konkursu za eksploataciju najbogatijih nalazišta Iraka.
 Irak spada među deset zemalja sa najbogatijim rezervama nafte i ima ozbiljne potencijale za rast tog sektora. Petrohemijski sektor je u žalosnom stanju, ali se situacija, po ocjeni stručnjaka polako normalizuje, mada rizik i dalje postoji.
 Analitičari smatraju da ruski “Lukojl” ima dosta dobre šanse da uđe u sljedeću rundu tendera i dobije pristup iračkim nalazištima nafte.
 “Lukojl” već ima preliminiarni dogovor sa iračkim ministarstvom za naftu o eksploataciji nalazišta Zapadna Kurna 2 (potpisan 1997. godine), a zajedničko poslovanje sa američkim “KonokoFilipsom” dodatno uvećava šanse ruske kompanije. 
  Zapadna Kurna 2 se smatra jednim od najvećih nalazišta u svijetu, sa dokazanim rezervama od šest milijardi barela nafte. U ovom projektu “Lukoj” učestvuje sa 68 odsto.
 “Lukojl” je namjeravao da ovo nalazište eksploatiše u strateškom partnerstvu sa “KonokoFilipsom” kojim se  predviđa prenos američkoj kompaniji 17,5 odsto udjela u ugovoru.
 Sankcije uvedene Iraku poslije rata u Persijskom zalivu spriječile su ruske kompanije da realizuju naftne projekte. Krajem 2002. godine iračka strana je saopštila da  raskida ugovre o eksploataciji nalazišta Zapadna Kurna 2  jer “Lukojl” nije ispunio dogovorene uslove.
 Krajem marta ove godine predsjednik “Lukojla” Vagit Alekperov je, tokom radne posjete Iraku, postigao dogovor o formiranju radne grupe koja će aktuelizovati početak realizacije projekta “Zapadna Kurna 2”.
 Za razliku od “Lukoilovih”, šanse “Gasprom njefta” za pristup iračkim nalazištima su, u izuzetno jakoj konkurenciji prilično skromne, ocjenjuje “Vzdljad”.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts