BERLIN, Indeks investicionog povjerenja u Njemačkoj iznenađujuće je opao tokom aprila, saopštio je Centar za evropska ekonomska istraživanja (ZEW).
Oštar pad indeksa investicione klime u tekućem mjesecu za 8,7 poena – na minus 40,7 s martovskih minus 32 poena – usljedio je zbog negativnih posljedica koje na vodeću evropsku ekonomiju imaju rekordno visoke cijene nafte, rastući kurs evra i sve veći zastoj u globalnoj privredi, ocjenili su stručnjaci ZEW, čije je sjedište u Manhajmu.
Ekonomisti su prethodno, kako prenosi agencija DPA, predviđali rast aprilskog indikatora investicionog raspoloženja na minus 30 poena.
Predsjednik ZEW Volfgang Franc izjavio je, komentarišući najnovije rezultate, da je “laki optimizam finansijskih eksperata u prošlom mjesecu izgleda bio samo privremena pojava”.
Franc je dodao da su poslovna očekivanja ponovo smanjena, zbog rekordnog kursa evra i rasta cijena nafte do najvišeg ikad zabilježenog nivoa.
Čelnik ZEW ipak smatra da “u ovom trenutku nema razloga za preteran pesimizam”. Pri tome je, vjerovatno, imao u vidu da je stopa ekonomskog rasta u Njemačkoj i dalje pozitivna, a nezaposlenost u padu.
Pesimistički nastrojeni analitičari u Njemačkoj navode, međutim, da je veoma visok pad investicionog poverenja zabilježen u periodu kada je evro “na samoj granici” kursa od 1,60 dolara, a cijena barela nafte premašuje 112 dolara, što je za njemačku privrednu mašineriju, posebno njen izvozno usmjereni dio, vrlo nepovoljno.
Pokazatelj investicine klime ZEW je, prema stručnim ocjenama, veoma bitan ekonomski indikator koji uglavnom tačno ukazuje u kom pravcu će se kretati još važniji indeks poslovnog rasploženja Istraživačkog instituta iz Minhena.
Njemačka privreda bi ove godne, sudeći prema prognozama nezavisnih domaćih ekonomskih instituta, trebalo da ostvari rast od 1,8 do 1,9 odsto, što je nivo koji predviđaju i vladini eksperti.
Stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda smatraju, međutim, da će, zbog globalnog privrednog usporavanja, izazvanog širenjem kreditne krize iz SAD na ostatak svijeta, uspon njemačke ekonomije u ovoj godini biti nešto niži nego što se do sad prognoziralo.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši