Neandertalci su posebna vrsta

PARIZ, Neandertalci bili su posebna vrsta u odnosu na homo sapijense, a ne neki izdanak iste vrste, navodi se u najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu “Nejčur” /Nature/ .

Ovo novo pojednostavljeno porodično stablo čovjeka, koje je prikazano u obliku takozvanog organigrama, udarac je onim tezama koje tvrde da su se misteriozni hominidi poznati kao neandertalci miješali sa našim precima.

Nova metoda analitičara evolucije iz Argentine predstavlja prekid sa konvencionalnom tehnikom kojom antropolozi dijagramski ucrtavaju preokrete i promjene odiseje čovjeka.

Nova tehnika razdvaja rod homo sapijensa u različite klasifikacije prema crtama lica “spljošteno lice”, “izbočeno lice” itd.

Tim autora studije, na čijem je čelu Rolando Gonzačes Hoze iz Nacionalnog centra Patagonija u Puertu Madrin u Argentini, kažu da je problem sa konvencionalnom metodom da se u evoluciji crte lica ne pojavljuju tek tako već su rezultat stalnih promjena.

Oni smatraju da pojava neke manje promjene na licu ili obliku tijela u odnosu na druge ne treba automatski da predstavlja novu vrstu.

Tim je koristio dobro poznate vrste čovjeka, ali je primjenio različit pristup fokusirajući pažnju na grupu osnovnih, ali dugoronočnih promjena u obliku lobanje.

Oni su uzeli trodimenzionalne slike modela 17 vrsta hominida kao i od gorile, šimpanze i homo sapijensa.

Slike su zatim izlomljene kroz kompjuterski model kako bi se uporedile četiri osnovne varijable – okrugli oblik lobanje i izgled unutrašnjosti, izbočenost vilice i facijalna uvučenost.

Načnici smatraju da nakon što je evoluirao od “australopitekusa afarenzisa” prvi čovjek “homo habilis” pojavio se prije između 1,5 i 2,1 miliona godina.

Mi smo direktni potomci “homo habilisa”, dok se “homo sapijens” počeo javljati prije oko 200 hiljada godina.

Sa druge strane, neandertalci su “hronološke varijante unutar jednog biološkog naslijeđa”, drugim riječima evolutivni rođaci, ali ipak odvojena vrsta od naše.

Pročitaj više:  Deset stvari koje niste znali o Stivu Džobsu

Zdepasti, niskog čela neandertalci su živjeli u dijelovima Evrope, centralne Azije i Bliskog istoka oko 170 hiljada godina, ali njihovi tragovi nestaju prije oko 28 hiljada godina i zna se da je njihovo posljednje poznato pribježište bio Gibraltar.

Zašto su izumrli i dalje je tema žestokih debata jer su koegzistirali, u anatomskom smislu, sa modernim ljudima.

Neke teorije govore o tome da su neandertalce postepeno uklanjali pametniji “homo sapijensi” u borbi za hranu i životni prostor.

Drugi tvrde da smo mi i neandertalci veoma bliski rođaci.

Međusobno ukrštanje vrsta je zasigurno postojalo, što objašnjava zašto su neandertalci izumrli, ali i implicira da mi danas nosimo genetsko naslijeđe neandertalaca.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts