Ministri evrozone za oporezivanje “skandaloznih” bonusa

BRISEL,  Ministri finansija “zone evra” su juče ustali protiv, kako su ih nazvali, “skandaloznih” bonusa i ogromnih novčanih poklona koje dobijaju pojedini vodeći menadžeru u Evropskoj uniji, u vrijeme kada obični građani sve teže uspjevaju da svojim platama zadovolje osnovne potrebe.
  Ministri su takođe, na  sastanku u Briselu, odlučili da preduzmu mjere za suzbijanje inflacije koja je, uz usporen rast, postala najveća pretnja privredama članica Unije, javlja agencija DPA.
  Te mjere bi uključile strukturne reforme, ali i izbjegavanje povećanja plata u javnom sektoru koje nisu odraz rasta produktivnosti.
  Govoreći o problemu previsokih korporativnih bonusa, premijer Luksemburga Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker), koji predsjedava stalnim sastancima “evrozone”, rekao je da ministri razmatraju mogućnost povećanja poreza radi ograničenja tog, kako ga je nazvao, “skandala” i “socijalne nesreće”.
  “Nije više prihvatljivo da pojedini vodeći menadžeri imaju prevelike plate i da uz to dobijaju ogromne novčane poklone koji nisu u skladu s njihovim učinkom”, ukazao je Junker. “Svjesni smo dubokog jaza između naših zahtjeva za ograničenjem plata i daljeg postojanja tih neumjerenosti, naročito kad je riječ o novčanim nagradama, zbog čega razmatramo uvođenje fiskalnih instrumenata radi suzbijanja tih pretjeranosti”.
  Svaki korak ka obuzdavanju ličnih dohodaka i bonusa koji se daju vodećim menadžerima verovatno će naići na jako protivljenje nekih članica Unije, kao što je Britanija, koja strahuje da bi te mjere mogle predstavljati pretnju finansijskom i poslovnom centru Londona – Sitiju – i dovesti do relociranja tih delatnosti, ocjenila je njemačka agencija.
  Najveći dio razgovora na jučerašnjem  sastanku bio je usmjeren na inflaciju, koja je u martu u 15 članica Evropske unije koje koriste zajedničku valutu dostigla 3,6 odsto na godišnjem nivou, kao posljedica jačanja cijena hrane i goriva, prije nego što se u aprilu povukla na 3,3 odsto.
  “Najveći problem za najsiromašniji dio našeg društva je inflacija. Njih pogađa smanjenje kupovne moći  i povećanje troškova za nabavku hrane i drugih neophodnih proizvoda”, rekao je evropski komesar za privredne i monetarne poslove Hoakin Almunja (Joaquin Almunia), predloživši kao jednu od strategija reformu Zajedničke poljoprivredne politike EU (CAP).
  Taj kompleksan i skup sistem subvencija, donjet sa ciljem zaštite prihoda poljoprivrednika, često se okrivljuje za zadržavanje cijena prehrambenih proizvoda u EU na vještački visokom nivou.
  Očekuje se da Evropska komisija, izvršno tijelo EU, kasnije ovog mjeseca iznese predloge o reformi CAP, koji će vjerovatno naići na žestok otpor članica koje imaju najviše koristi od subvencija, prije svega Francuske, koja 1. jula preuzima šestomjesečno predsjedavanje Unijom.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts