I zemljama Bliskog istoka prijeti inflacija

VAŠINGTON/LONDON,  Zemlje Persijskog zaliva i cijelog Bliskog istoka, koje sada ostvaruju rekordne prihode od izvoza nafte, suočiće se tokom 2008., s pojačanim inflatornim pritiscima, procjenjuju stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
 Cijeli bliskoistočni region, uključujući zemlje Sjeverne Afrike, ove godine će imati prosječnu inflatornu stopu od 10,4 odsto, tvrde analitičari MMF – a, uz opasku da će u Persijskom zalivu inflacija u 2008. biti niža – 7,1 procenata.
 Prošle godine prosječna inflatorna stopa u zemaljama Zaliva bila je nešto veća od šest odsto, a u regionu Bliskog istoka oko sedam procenata.
 Inflacija je u regionu Zaliva, ali i cijelog Bliskog istoka, sada je, prema ocjeni eksperata MMF – a, veći problem nego hronično visoka nezaposlenost u tom dijelu svijeta.
 Prošle godine je, naprimjer, u Kuvajtu i Kataru inflacija bila dvocifrena i svi pokušaji vlada te dvije zemlje da smire inflatorne pritiske nisu dali zadovoljavajući rezultate, ocjenjuju međunarodni ekonomisti, a prenose vodeće svjetske novinske agencije.
 Situacija oko sve većeg rasta potrošačkih cijena, kojima se mjeri realna rast inflacije, postaje sve teža i zbog vezivanja lokalnih valuta za dolar koji je tokom proteklih godinu dana bio u drastičnom padu.
 Lokalnim državnim činovnicima ostaje da u takvim okolnostima ili drastično krešu budžetsku potrošnju i investicije i tako smanjuju stopu privrednog rasta, ili da se pomire sa visokom inflacijom, navodi se u analizi MMF – a, koju  prenosi agencija ruska agencija PRAJM-TASS.
 Kuvajt je, u nastojanju da spriječi poguban uticaj pada vrijednosti dolara na domaću privredu, već objavio da se valuta te zemlje više neće “oslanjati” na američku, jer je ta veza rezultirala snažnom inflacijom i drastičnim rastom budžetskim rashoda.
 Direktor MMF – a Dominik Štors – Kan vjeruje da druge zemlje regiona ipak neće sljediti primer Kuvajta, jer će efekti pomenute odluke te naftom prebogate zemlje biti znatno umanjeni zbog priliva ogromnih suma špekulativnog kapitala.
 Stručnjaci MMF – a podsjećaju da je u novembru minule godine, poslije najave Ujedinjenih Arapskih Emirata da će značajno podići vrijednost svoje valute (dirham) prema dolaru, usljedio, samo u roku od mjesec dana, priliv špekulativnog kapitala u vrijednosti 45 milijardi dolara.
 Stručnjaci MMF prognoziraju, inače, za ovu godinu privredni rast u regionu Zaliva od prosječnih 6,25 odsto, kao i skok vrijednosti naftnog izvoza na 940 milijardi dolara, što je skoro 30 odsto više nego lani.
 Ogromne naftne prihode zemlje Zaliva mahom troše, kako navodi londonski poslovni dnevnik “Fajnenšel tajms”, na podizanje infrastrukturnih objekata i realizaciju različitih socijanih programa, što posljednjih godina uticati i na visok rast uvoza u tom regionu.
 Uprkos rastućem uvozu zemlje Zaliva će u periodu 2004 – 2008. godine ostvariti, kako se predviđa, suficit u bilansu tekućih plaćanja u vrijednosti oko 1,4 biliona dolara.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts