NJUJORK, Obim trgovanja na Njujorškom tržištu akcija (NYSE) opao je u drugom tromjesečju 26 odsto u odnosu na isto razdoblje 2007. godine, na najniži nivo od 2001. godine, objavljeno je u Njujorku.
Kao glavni razlog tako snažnog pada poslovne aktivnosti na tom tržištu eksperti navode činjenicu da su alternativne efektne berze obuhvatile dio ranijeg udjela NYSE.
Istovremeno je zabilježeno i povećanje ukupnog obima trgovanja akcijama u SAD, objašnjavaju berzanski stručnjaci, čije mišljenje prenosi agencija Blumberg.
U drugom kvartalu je na NYSE, (ta berza je osnovana prije 216 godina), dnevno mjenjalo vlasnika prosječno po 1,27 milijardi akcija, u poređenju sa 1,57 milijardi prije godinu dana, pokazali su podaci tog tržišta.
Ukupno trgovanje akcijama u SAD je, međutim, povećano 19 odsto, na prosječnih 6,84 milijarde akcija dnevno jer su kompanije, kao što su “Bets trejding” i “Dajrekt edž ECN LLC” (Direct Edge), snažno uvećale obim poslovanja.
Udio NYSE u ukupnoj vrijednosti poslovanja opao je, inače, u prva tri mjeseca 2008., na 52 odsto, s više od 70 procenata 1990. godine, pokazuju podaci Svjetske federacije tržišta akcija.
“Bets” – treće po veličini tržište akcija u SAD – pridobilo je od svog formiranja u januaru 2006. dio poslova tržišta NYSE i “Nazdak”, ističu tržišni eksperti.
Tržište “Bets”, sa sjedištem u Kanzas Sitiju, u državi Misuri, imalo je, naprimjer, u aprilu udio od 8,9 odsto u ukupnom trgovanju akcijama u SAD, u poređenju sa 3,5 odsto godinu dana ranije.
“Dajrekt edž”, sa sjedištem u Džersi Sitiju, u državi Nju Džersi, ostvario je ovog mjeseca 4,1 odsto ukupnog obima trgovanja akcijama u SAD, prema 1,2 odsto prije godinu dana, izjavio je portparol te berze Rafi Regver.
Ukupan promet na američkim tržištima akcija je rastao uporedo s nestabilnošću njihove vrijednosti, jer su investitori, prema objašnjenju finansijskih stručnjaka, izvlačili korist iz većeg kolebanja cijena hartija.
Pojava novih berzi je, kako ukazuju finansijski stručnjaci u SAD, otežala posao tehničkim analitičarima koji koriste podatke tržišta za prognozu tražnje akcija.
Analitičari ne mogu više računati na NYSE ili “Nazdak” radi preciznije prognoze obima poslovanja. Trgovanje na NYSE, podružnici tržišta “NYSE Juronekst”, najvećem svjetskom vlasniku berzi akcija, opalo je 12. maja na 1,05 milijardi akcija, što je najmanji obim od početka ove godine. Prosjek u posljednjih 30 dana je smanjen na 1,26 milijardi akcija, na minimalan broj od oktobra 2004. ‚ Tridesetodnevni prosjek na berzi “Nasdak”, koja je u vlasništvu grupacije “Nasdak OMX”, opao je 14. maja na 834 miliona akcija, što je takođe najniži nivo od oktobra 2004. godine.
Trgovanje akcijama na svim američkim berzama je, međutim, u aprilu povećano 24 odsto u odnosu na isti mjesec 2007. godine, na prosječno 6,8 milijardi akcija dnevno. Rekord je postignut u januaru kada je ugovarano prosječno 8,92 milijardi akcija dnevno.
Analitičari ističu da je sada potrebno imati pregled svih tržišta da bi se shvatilo pravo stanje, jer nijedna berza više nema dominantnu ulogu u trgovanju.
Berza NYSE je u namjeri da povrati izgubljene tržišne pozicije poboljšala svoju tehnologiju, radi ubrzanja poslovanja i smanjenja troškova transakcija.
“Činimo sve što možemo u pokušaju da preokrenemo trend”, izjavio je, komentarišući razlog navedenih tehnoloških promena, izvršni direktor “NYSE Juroneksta” Dankan Niderauer.
“Stvar je u tome što je sada veoma lako otpočeti s radom i postati naš konkurent. Prepreke za dobijanje licence i nadmetanje s nama sada su manje nego ikada”, zaključio je on.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši