TOKIO, Pomoćnik sekretara za međunarodna pitanja u američkom ministarstvu finansija Klej Loveri zatražio je od Japana da bude otvoreniji za spoljne investitore, izrazivši istovremeno zabrinutost zbog rastućeg protekcionističkog raspoloženja u svijetu.
Loveri je, na jednom stručnom skupu u Tokiju, rekao da je otvorenost neke zemlje za spoljne investitore “suštinski važna za unapređenje konkurentnosti” i da SAD u principu pozdravljaju ulagače iz takozvanih suverenih fondova koje ugavnom imaju zemlje s visokim trgovinskim suficitima.
Japan još dosta zaostaje za većinom zemalja – članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), u privlačenju stranih direktinih investicija i trebalo bi da pošalje “jasan signal” da je zainteresovan za tu vrstu ulaganja, kazao je Loveri.
OECD obuhvata 30 industrijski najrazvijenijih zemalja u svijetu, a sjedište te međunarodne organizacije je u Parizu, napominje se u izvještaju njemačke agencije DPA.
Udio direktnih stranih investicija u japanskom bruto domaćem proizvodu lani je bio skromnih tri odsto, prema američkih 13,5, njemačkih 25,1 i britanskih 44,6 procenata.
Izjava američkog zvaničnika usljedila je poslije odluke japanske vlade da osnuje Dečji investicioni fond, kao i najave Londona da će formirati poseban hedž fond radi sticanja većeg udjela u najvećoj domaćoj elektroenergetskoj kompaniji, u cilju povećanja unutrašnje energetske bezbjednosti.
Američki funkcioner je priznao da je kriza na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova bila potres u privredi SAD koji je prouzrokovao gubitke u finansijskom sektoru širom svijeta u iznosu većem od 300 milijardi dolara.
Loveri je, međutim, ukazao da su finansijske institucije, koje su iskazale ogromne gubitke zbog transakcija s lošim američkim hipotekarnim hartijama, već uspjele da povećaju vlastiti kapital za više od 200 milijardi dolara, uglavnom prilivom slobodnih sredstava iz suverenih investicionih fondova.
Najveće suverene investicione fondove sada imaju Abu Dabi, Norveška, Kina, Rusija i još neke zemlje sa visokim trgovinskim suficitima.
Komentarišući tekući, rekordan skok cijena hrane i energetskih sirovina na svjetskom tržištu, Loveri je ocjenio da poskupljenje tih proizvoda ima negativan uticaj na globalnu privredu.
Američki zvaničnik je dodao da nedovoljne zalihe podstiču rast cijena sirovina koje se, prema njegovoj ocjeni, uvećavaju i zbog špekulativnih poslova investitora.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši